Na konferencję w sprawie cen za ciepło systemowe zaprosił poseł Konrad Frysztak. Jak poinformował, mieszkańcy bloków zostali pozostawieni bez pomocy.
- W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z rosnącymi cenami. Rosną rachunki za energię, gaz i ogrzewanie. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe już kilka miesięcy temu skierowały do minister Anny Moskwy petycję, by pomóc mieszkańcom bloków w czasie sezonu grzewczego. Od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z pomocą, jeśli chodzi o rachunki za gaz, dopłaty do węgla, a co z mieszkańcami blokowisk? - pytał poseł Konrad Frysztak.
Robert Chrobotowicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ustronie" i radomski radny poinformował, że kilka miesięcy temu została skierowana petycja do ministerstwa klimatu o dopłaty dla mieszkańców bloków.
- Odbiorcy ciepła sieciowego nie dostali żadnej bezpośredniej rekompensaty - w przeciwieństwie do użytkowników kotłów gazowych, czy pieców opalanych węglem. Przygotowaliśmy petycję i wysłaliśmy ją do mieszkańców, celem przekazania pani minister klimatu i środowiska, aby odbiorcy ciepła systemowego dostali rekompensatę w wysokości 1000 zł na jeden lokal mieszkalny za sezon grzewczy - wyjaśnił Robert Chrobotowicz.
Z danych przekazanych na konferencji wynika, że w Radomiu udało się zebrać kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją, a w skali kraju ponad 200 tysięcy.
- Zacytuję: "Ministerstwo zawiadamia, że petycja wielokrotna została rozpatrzona negatywnie. Należy stwierdzić, że byłaby to forma pomocy stawiająca wybrane grono obywateli w sytuacji uprzywilejowanej - odczytał odpowiedź Robert Chrobotowicz.
Kazimierz Woźniak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łucznik" mówił o niesprawiedliwym traktowaniu mieszkańców bloków.
- Mieszkańcom domków jednorodzinnych były przekazywane dopłaty w wysokości do 3 tys. zł. Również dopłacano mieszkańcom małych miast, gdzie były kotłownie węglowe. My domagaliśmy się, żeby nas z nimi zrównać. Jesteśmy oburzeni takim podejściem do sprawy, bo oczekiwaliśmy większego zrozumienia przez rząd - powiedział Kazimierz Woźniak.
Poseł Konrad Frysztak zapewnił, że jeśli opozycja wygra wybory, to wszyscy będą równo traktowani.
- Jeśli będziemy przekazywać dopłaty, to będą one dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jest to ciepło gazowe, systemowe, czy stałe - zapowiedział Konrad Frysztak.
Robert Chrobotowicz poinformował, że w Polsce są 3 tysiące spółdzielni, w których mieszka ponad 12 mln Polek i Polaków.