Budowa przystanku byłaby dużym ułatwieniem przede wszystkim dla mieszkańców os. Południe. Obecnie, żeby pojechać pociągiem, np. do Warszawy, muszą oni jechać komunikacją miejską na dworzec główny, co z przystanku końcowego, linią nr 7, rozkładowo zajmuje 13 minut.
Koncepcja budowy przystanku była popierana zarówno przez miasto, jak i kolejarzy. Wydawałoby się zatem, że nic prostszego... Okazuje się, że jednak nie. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że rozpoczną prace, jeśli miasto wywiąże się ze swojej części inwestycji, a mianowicie budowy kładki.
- Warunkiem przystąpienia do działań związanych z realizacją przystanku Radom Południowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest wywiązanie się przez Miasto Radom z zadeklarowanych wcześniej zobowiązań, czyli przedstawienia zabezpieczenia przez samorząd środków finansowych, pozyskanie i przekazanie we wskazanym terminie dokumentacji projektowej obejmującej kładkę dla pieszych a także podpisanie stosownego porozumienia. PLK SA wielokrotnie deklarowała gotowość do niezwłocznego przystąpienia do realizacji zadania z chwilą wywiązania się przez Miasto Radom z podjętych ustaleń - informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK.
Powstaje zatem pytanie - co na to miasto? Okazuje się, że od ponad roku trwają prace projektowe.
- Jesteśmy w stałym dialogu z PKP PLK. Chcemy, żeby PKP wybudowało przystanek, a my chcemy wybudować kładkę. Natomiast w maju 2022 r. wyłoniliśmy biuro projektowe, które ma ją zaprojektować. Wtedy została podpisana umowa. Od sierpnia ubiegłego roku trwają prace tego biura z Kolejowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Niestety, one trwają i nie mogą się zakończyć. W związku z tym wciąż nie mamy projektu - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Miasto ma już zabezpieczone pieniądze na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
- W Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2025 r. mamy wpisane 17 mln zł na wybudowanie kładki. Chcemy ją sfinansować z pieniędzy z Polski Wschodniej. Mam nadzieję, że ten plan się ziści będziemy cieszyli się z nowego przystanku kolejowego - tłumaczy wiceprezydent.
Budowa przystanku ma być finansowana z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.
https://dami24.pl/wiadomosci/co-z-przystankiem-kolejowym-radom-poludnie/28270