Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Co z radomskimi szpitalami? Są problemy

Co z radomskimi szpitalami? Są problemy

 

Rada Miejska Radomia zebrała się po doniesieniach, że szpital na Józefowie - wobec braku lekarzy - przymierza się do czasowego zamknięcia jednej interny i oddziału pediatrycznego. Pomysłodawców nadzwyczajnego posiedzenia zaniepokoiło, czy w sytuacji zmniejszenia liczby łóżek pediatrycznych i internistycznych radomianie będą właściwie leczeni i czy dla wszystkich potrzebujących pacjentów wystarczy miejsc.

- Mamy duże problemy, bo siedmiu lekarzy z interny złożyło wypowiedzenia. Zostają stażyści, ale tylko na ich barkach nie mogę złożyć odpowiedzialności za pacjentów – tłumaczył prokurent Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Krzysztof Zając. - Musiałem więc złożyć wniosek do wojewody o czasowe zamknięcie oddziału wewnętrznego.

W RSS ŁÓŻKA ZAJĘTE

Wojewoda, przypomnijmy, prośbę MSS odrzucił. A dyrekcja szpitala na Józefowie w piątek rozmawiała z lekarzami z interny i ma ich zapewnienie, że zostaną do końca kwietnia, bo wtedy kończy im się okres wypowiedzenia. Trochę lepiej jest na oddziale pediatrycznym – jest nowy kierownik, lecznica prowadzi rozmowy z lekarzami, którzy ewentualnie zechcieliby na Józefowie pracować. Wobec tego szpital wycofał wniosek o zamknięcie pediatrii.

Walczę o to, żeby mieć czas na znalezienie lekarzy dla interny. Pod koniec miesiąca są egzaminy i mamy obiecane, że będziemy mogli pozyskać jednego, dwóch medyków – mówił Krzysztof Zając.

Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wykazywał, że lecznica przy ul. Tochtermana nie mogłaby właściwie przejąć obowiązków interny i pediatrii z Józefowa, bo w RSS normalnie wszystkie łóżka na tych oddziałach są zajęte.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

161 MIEJSC W REGIONIE

Inicjatorzy zwołania sesji chcieli też wiedzieć, czy Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego zdoła rozwieźć pacjentów po szpitalach w województwie, jeśli Józefów zrezygnuje z prowadzenia dwóch oddziałów.

- Przepisy mówią, że ambulans ma zawieźć pacjenta do najbliższego szpitala, więc jakkolwiek będzie wygląda sytuacja po 30 kwietnia, my nadal będziemy wozić chorych na Józefów albo na Tochtermana. Dopiero tam, po zdiagnozowaniu pacjenta, lekarz zdecyduje, czy i gdzie ewentualnie go odesłać. I wykorzysta do tego własny transport – tłumaczył Piotr Kowalski, dyrektor RSPR. - Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy i my świadczyć takie usługi transportowe, ale to tylko na wniosek dyrekcji lecznicy.

Okazało się, że sytuacja z łóżkami internistycznymi i pediatrycznymi na Mazowszu nie jest tragiczna. Urząd wojewódzki sprawdził bowiem i znalazł w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Radomia 161 wolnych miejsc w szpitalach.

- Tak więc byłoby gdzie odesłać pacjenta – przekonywał Michał Borkowski. I tłumaczył powody, dla których wojewoda nie zgodził się na zamknięcie interny na Józefowie: - Nawet jeśli się to zrobi na trzy miesiące, to potem będzie go trudno otworzyć na nowo.

A co będzie jeśli do 30 kwietnia dyrekcja MSS nie znajdzie lekarzy? Wojewoda nadal nie zgodzi się na zamknięcie oddziału? - chciał wiedzieć Ryszard Fałek.

- Nie odpowiem panu w tej chwili na to pytanie – pocieszająco stwierdził Michał Borkowski.

SZPITAL ZARZĄDZANY FATALNIE?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Poseł Marek Suski apelował do prezydenta Radosława Witkowskiego, by ten spowodował przyjazd do Radomia ministra zdrowia i premier Ewy Kopacz, a poseł Krzysztof Sońta ratunku dla radomskich problemów z lecznictwem upatrywał w upaństwowieniu wszystkich szpitali. Wiceprezydent Anna Białkowska kilkakrotnie powtórzyła, że ma nadzieję, iż do zamknięcia interny na Józefowie nie dojdzie.

- Najważniejsze jest, żeby ludzie nie chorowali. Nie bez przyczyny przecież życzymy sobie zdrowia – przypominała.

Prawdziwą przyczynę uciekania lekarzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego podał Julian Wróbel, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej. Wcale nie chodzi o to, że w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej obowiązków mają mniej, nie muszą pracować w nocy i podczas świąt.

- Odchodzą tylko z tego jednego szpitala, bo jest zarządzany fatalnie i to od lat – zapewniał radnych. - Lekarze nie chcą być klientami prokuratury, nie będą pracować w kryminalnych warunkach. A tak może się stać, jeśli na 40-osobowym oddziale mamy 30 dostawek; ludzie leżą na korytarzach, w świetlicy i w przejściach.

Kilkoro dyskutantów powtarzało pytanie - co się stanie, jeżeli MSS nie znajdzie brakujących lekarzy; czy lecznica ma jakiś plan awaryjny? - Wyjścia mogą być trzy – zdecydował się na konkrety Krzysztof Zając. - Jeśli medycy będą, nic się nie zmieni. Jeżeli nie pozyskamy lekarzy do połowy kwietnia, będziemy interną wygaszać. Ale mamy przecież jeszcze drugą internę. Tę możemy troszeczkę rozszerzyć; nie o 40 łóżek, ale np. o 20.

To najwyraźniej uspokoiło radnych, bo sesję zakończono.

Polecamy