Organizowane regularnie ćwiczenia mają po pierwsze sprawdzić mobilność funkcjonariuszy po uruchomieniu instrukcji alarmowej, ale też procedurę podjęcia szeregu działań ochronnych. - Mieliśmy okazję zobaczyć okręgowe ćwiczenia doskonalące organizowane w ramach Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, bo do tego inspektoratu należy areszt śledczy - mówi ppłk Robert Piwko, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu. - Ćwiczenia doskonalące mamy obowiązek przeprowadzać co najmniej raz w roku, najlepiej we współdziałaniu z innymi służbami, nie tylko mundurowymi.
Ćwiczenia obejmowały trzy epizody, przeprowadzone jeden po drugim.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/kozia-gora-2023-cwiczenia-w-areszcie-sledczym-zdjecia/95724
- Były to tylko ćwiczebne epizody zarówno zagrożenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Zagrożeniem zewnętrznym było podłożenie niewiadomego pochodzenia ładunku pod rozdzielnie gazu, co groziłoby poważnymi konsekwencjami w wyniku wybuchu, który mógłby nastąpić - mówi ppłk Robert Piwko. - Innym zagrożeniem zewnętrznym była próba odbicia niebezpiecznego osadzonego, który wracał do aresztu po konsultacji medycznej poza więzieniem. Trzecim epizodem było zagrożenie typowo wewnętrzne czyli próba wzięcie zakładnika.
https://dami24.pl/wiadomosci/cwiczenia-kozia-gora-2023/27839
Celem ćwiczeń było też doskonalenie umiejętności negocjacyjnych oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych i często zagrażających realnie życiu funkcjonariuszy służby więziennej, a także pozostałych formacji mundurowych współpracujących na co dzień z jednostką radomską. Wspólne manewry są doskonałą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, zarówno na poziomie dowódców, kierowników, jak i poszczególnych funkcjonariuszy.
Areszt Śledczy w Radomiu jest jedną z największych jednostek penitencjarnych w Polsce. Pojemność aresztu to1081 miejsc zakwaterowania. Na terenie funkcjonują 3 pawilony mieszkalne – jeden dla tymczasowo aresztowanych, drugi typu zamkniętego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych, trzeci - dla skazanych i tymczasowo aresztowanych zakwalifikowanych, jako wymagających osadzenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo aresztu lub zakładu karnego.
Ponadto działa również największy w Polsce oddział terapeutyczny dla osadzonych uzależnionych od alkoholu, który przeznaczony jest dla skazanych recydywistów i odbywających karę po raz pierwszy. W roku 2017 dokonano rozbudowy oddziału i aktualnie jego pojemność wynosi 85 miejsc.
https://dami24.pl/wiadomosci/cwiczenia-kozia-gora-2023/27839