Pawełek ma cztery lata i jest jednym z podopiecznych stowarzyszenia „Budujemy Przystań”. Czterokończynowe porażenie mózgowe uniemożliwia mu tradycyjną komunikację, chłopiec nie mówi. Jedynym rozwiązaniem jest komunikacja alternatywna, zastępująca wypowiadane słowa. Dzięki zastosowaniu urzędzenia C-Eye, czyli cyber oka, porozumiewanie się z podopiecznymi stowarzyszenia będzie teraz łatwiejsze. W poniedziałek, te dzieci, które z powodu różnych schorzeń mają kłopot z komunikacją, rozpoczęły terapię z cyber okiem. Bo trzeba pamiętać, że bez komunikacji nie ma edukacji i tak potrzebnej terapii. - Dowiedzieliśmy się, że w Szczecinie jest osoba, która zaczyna wprowadzać C-Eye do placówek; to pani Edyta Tyszkiewicz. Zaprosiliśmy ją do nas, przyjechała ze swoim urządzeniem, przeprowadziła pierwsze badania, pierwsze diagnozy z naszymi podopiecznymi i uczniami i okazało się, że na tym sprzęcie uczniowie mogą świetnie pracować - mówi Aneta Kalbarczyk, wiceprezes Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/szkolenie-w-zakresie-obslugi-urzadzenia-cyber-oko/53776
Osoby mające trudności z mową korzystają z różnego systemu znaków i komunikują się za pomocą ręki, nogi czy głowy. A co, jeśli tego nie mogą zrobić? Tu niezbędny okazuje się innowacyjny C-Eye, który dzięki specjalnej technologii śledzącej ruchy gałek ocznych zamienia je w słowa i komunikaty. Na urządzeniu tworzy się profil podopiecznego z informacjami, jak dane dziecko patrzy – a to kwestia indywidualna. - Na urządzeniu tworzymy systemy komunikacji dopasowany do danego podopiecznego. Jeżeli takie dziecko czy uczeń potrafi pisać, to sobie sam włącza klawiaturę, którą za pomocą wzroku steruje i może pisać literka po literce. Dziecko może też naprowadzić wzrok na dany obrazek, dzięki czemu może powiedzieć: „Mamo, chcę iść na spacer", "Mamo, chcę zjeść jogurt” - wyjaśnia Aleksandra Cielniak, neurologopeda w „Budujemy Przystań”.
Korzystający z urządzenia może też włączyć ulubioną bajkę, film, muzykę w internecie, ale też korzystać z portali społecznościowych. Możliwości jest bardzo wiele. C-Eye kosztowało ok. 60 tys. zł. Na jego zakup placówka oszczędzała przez wiele miesięcy. To pierwsze takie urządzenie w Radomiu i regionie. Budujemy Przystań” jest liderem na tym terenie z zakresu komunikacji niewerbalnej i wspomagającej dla osób niemówiących i posługujących się mową w ograniczonym zakresie.
Szkoły Przystani to szkoła podstawowa, przysposabiająca do pracy oraz oddział rewalidacyjno – wychowawczy.