Konkurs „Nie dla czadu - Czad zabija” był przeznaczony dla uczniów radomskich szkół podstawowych. Jego celem była popularyzacja wśród najmłodszych wiedzy o tym, jak niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia i życia jest tlenek węgla oraz jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom. Do konkursu wpłynęło ponad sto prac. - W tym roku było wyjątkowo dużo chętnych i dużo oryginalnych prac. Na plakatach znalazły się takie hasła jak "czad to morderca, który nie ma serca" oraz "czad to niewidzialny gad". To tylko pokazuje, że w młodych radomianach tkwi duży potencjał, jeśli chodzi o taką ekspresję artystyczną. Te prace posłużą i pomogą nam w edukacji seniorów, którzy szczególnie muszą uważać na zatrucie tlenkiem węgla - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Dlatego tak ważna jest edukacja dotycząca tego, jak ustrzec się przed powstawaniem czadu. - Uważam, że hasła użyte na wszystkich plakatach, powinny zostać wykorzystane w edukacji i propagowaniu bezpieczeństwa z szeroko pojętym tlenkiem węgla. Dzieci są zaangażowane, chcą współpracować ze swoimi rodzinami i szczególnie swoim dziadkom chcą tę wiedzę przekazywać. Wiemy, że w starszych budynkach są piecyki gazowe oraz piece, a gaz jest trujący, szczególnie ten, którego nie zobaczymy i nie usłyszymy. Musimy być bardzo czujni. Apelujemy więc o montowanie czujników czadu - mówił Grzegorz Sambor, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.
Laureaci konkursu dobrze wiedzą czym jest czad i jak bardzo jest niebezpieczny.
- Bardzo trudno było przedstawić czad w pracy, ale przy pomocy mamy mi się udało. Czad jest niebezpieczny, bo może zabić. Bardzo ważne jest, aby mieć w domu czujkę, która zareaguje kiedy czad się pojawi - mówiła Nikola Grzywaczewska z kl. 4B Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Radomiu.
- Moja praca jest w formie komiksu i myślę, że jury konkursu się podobała. Czad jest niebezpieczny, ponieważ jest to niewidzialny, cichy zabójca i nie wiadomo kiedy zaatakuje - mówił Oskar Pruski z kl. 4C Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17 w Radomiu.
Więcej informacji o tlenku węgla można przeczytać TUTAJ