"Szanowni Pacjenci! Z powodu postawy ministra zdrowia, chcącego w celu propagandy wyborczej narzucić nierealne warunki dotyczące badań oraz leczenia chorych, nie zgodziliśmy się na ryzyko pracy kosztem Waszego zdrowia. Nasze wielomiesięczne rozmowy dotyczące nieprecyzyjnych przepisów nie odniosły skutków" - czytamy w komunikacie PZ, rozwieszonym na drzwiach przychodni.
CHORA SŁUŻBA ZDROWIA
W radomskich przychodniach zakatarzeni pacjenci mówili dziś o "grandzie" i "bandyctwie".
- To się w głowie nie mieści. Jak można zostawić chorego człowiek a na lodzie? Przyszedłem po skierowanie do specjalisty i co? Trzeba iść do domu i cierpieć - powiedział nam jeden z pacjentów przychodni Gołębiów przy ul. Paderewskiego.
- My jesteśmy chorzy i służba zdrowia jest chora - dodał inny.
- Moim zdaniem to wina lekarzy. Oni i tak zarabiają bardzo dużo, a jeszcze walczą o pieniądze. Jestem magistrem inżynierem i po 40 latach pracy zarabiam 4 tysiące. Tymczasem lekarze zaraz po studiach zarabiają o wiele więcej. Moja kuzynka jest chirurgiem. Wyjechała do Anglii i... wróciła, bo okazało się, że w Polsce zarobi więcej! - stwierdził kolejny.
Cały czas trwają negocjacje ze związkowcami. Niewykluczone, że od poniedziałku sytuacja ulegnie zmianie.
WAŻNE TELEFONY I ADRESY
Tymczasem rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego zapewnia, że opieka medyczna na Mazowszu jest zapewniona. Przyjmują wszystkie szpitale publiczne.
- 1, 3, 4 i 6 stycznia korzystamy - jak zwykle – z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) a w przypadkach nagłych - ze szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia. Od 1 stycznia możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie ma, należy przepisać się do innej (warto zabrać kopie lub odpis naszej dokumentacji medycznej - przychodnie wydają ją zwykle odpłatnie) - informuje Ivetta Biały, rzecznik wojewody. - W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 proc. mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek NPL. Informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy powiatów lipskiego, kozienickiego, węgrowskiego i Radomia.
Aktualizowane listy zakontraktowanych placówek są na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ (www.nfz-warszawa.pl) i pod numerem całodobowej infolinii (22) 456 74 01.
Od 2 stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu. Wyświetlą się po wpisaniu w okienko kodu pocztowego. Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta 0 800 190 590 lub numer 987 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego).