- Pracuję w firmie, w której jestem jedyną kobietą. Wielokrotnie odczułam, że mężczyźni, z którymi współpracuję nie biorą pod uwagę mojego zdania. Choć dla niektórych jestem przełożoną, nie wypełniają moich poleceń lecz wolą iść do mojego szefa – mówi Izabela, zatrudniona w firnie handlowej.
- Pewne jest, że kobietom trudniej zdobyć stanowisko kierownicze niż mężczyznom – dodaje Katarzyna, radomianka pracująca w Warszawie. - Gdy w mojej firmie trwały rozmowy odnośnie awansu, z góry zostałam przekreślona przez pracodawcę. W pierwszej kolejności spytano, czy planuję w najbliższych latach mieć dzieci. Moja twierdząca odpowiedz była z góry dyskwalifikująca – opowiada.
Dla wielu osób, głównym symbolem dyskryminacji płciowej jest mała liczba kobiet w polityce. Jak podaje serwis rownosc.ngo.pl w większości parlamentów na świecie kobiety stanowią zdecydowaną mniejszość, w Europie jest to jedynie 17 proc.
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego podaje w swoim raporcie, że dyskryminacją jest również ogłoszenie o pracę, w którym została jasno określona płeć osoby. „ Na ogólną liczbę 24628 ogłoszeń sformułowanych niezgodnie z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu aż 86 proc. stanowiły odnoszące się właśnie do konkretnej płci”. Przykłady: „ Ekspedientka – energiczną Panią w średnim wieku do sklepu spożywczego zatrudnię”, „Do pralni i magla kobiety pilnie”, „Pracownik fizyczny do pracy przy koniach, mężczyzna – wiek 35-55 lat, niekarany, bez nałogów, samotny”.
Jak możemy przeczytać na stronie Mazowieckiej Firmy Równych Szans: „Często brak stosowania polityki równościowej w zakładzie pracy nie wynika z celowego postępowania pracodawców, lecz z niewystarczającej znajomości znowelizowanych zapisów prawa w przedmiotowym obszarze, niezrozumienia dla celów i założeń polityki równouprawnienia, czy też szerzej - brakiem wiedzy na temat zasad równościowego zarządzania przedsiębiorstwem”.
Dlatego już 1 sierpnia w 37 powiatach województwa mazowieckiego rozpoczną się bezpłatne seminaria skierowane do pracodawców i przedstawicieli przedsiębiorstw – menagerów, specjalistów ds. kadr i budowania kultury organizacji. Seminaria dotyczyć będą zagadnień równego traktowania pracowników, niezależnie od ich płci – Gender Index, co jest jednym z podstawowych elementów nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.
By, zobaczyć dokładny terminarz seminariów w poszczególnych powiatach kliknij TUTAJ