Zdobywcy. Ludzie. Szczyty. Wyprawy
Góry – dzikie, surowe i piękne. Majestatyczne, pociągające od zarania dziejów. I ludzie z nimi związani… Od pionierów, takich jak Ötzi – człowiek lodu (którego zwłoki liczące pięć tysięcy lat odkryto w lodzie w Alpach), poprzez pierwszych alpinistów i himalaistów, aż po współczesnych wspinaczy. „Zdobywcy” to jednocześnie piękny album i opowieść o osiągnięciach niezwykłych ludzi. Monografia przedstawia historię alpinizmu na całym świecie, sylwetki wspinaczy, opisy sprzętu, niepublikowane wcześniej fotografie, mapy wejść i cała masę innych informacji, mogących zaciekawić nie tylko fana wypraw wysokogórskich. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z publikacją, zwłaszcza że uwzględniono w niej polskich himalaistów: Wandę Rutkiewicz, Jerzego Kukuczkę i Wojtka Kurtykę.
Michał Nogaś Z niejednej półki. Wywiady
37 rozmów na prawie 700 stronach do czytania przez 14 godzin – tak reklamuje książkę czwarta strona okładki. Mamy jednak wrażenie, że warto rozłożyć lekturę na więcej godzin, może nawet dni, i pocieszyć się tym wyjątkowym wydawnictwem, a jednocześnie owocem pięknej i wytrwałej pracy. Michał Nogaś zebrał bowiem rozmowy, które przeprowadzał przez lata nie tylko z polskimi, ale i światowymi z pisarzami. To jednak nie tylko prosta forma pytanie-odpowiedź. Rozmowy obudowane są historią spotkania – a to z pewnością równie wartościowa warstwa tej książki, co odpowiedzi pisarzy. Pamiętajmy, że to ważne głosy. Porządkujące rzeczywistość. Zachwycająca jest także warstwa graficzna publikacji. Każdy pisarz otrzymał swój wizerunek stworzony w pracowni Joanny Rusinek – znakomitej ilustratorki, prywatnie siostry Michała Rusinka.
Jest to także książka ważna dla nas – radomian. Wywiady te przeprowadzał bowiem… radomianin właśnie. Michał Nogaś urodził się w naszym mieście i tutaj spędzał dzieciństwo i młodość.
Polecamy więc serdecznie. Czytajmy tę książkę powolutku, delektując się i rozmyślając. Nie zamykajmy jej w czternastu godzinach, niech zostanie z nami na dłużej.
Magdalena Witkiewicz Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece
Kiedy nagle trzeba przeprowadzić się z wielkiego miasta do małej mieściny – jest słabo. Kiedy nie ma się jeszcze przyjaciół – jest już bardzo źle. Kiedy piwnica biblioteki ukrywa coś strasznego – jest…No właśnie, główny bohater tej uroczej przygodówki dla dzieci na szczęście znajduje wyjście z tej patowej sytuacji. Zaprzyjaźnia się z bandą z Burej. Z ulicy Burej. Ale nie martwcie się, to nie są jacyś groźni przestępcy, ale rówieśnicy chłopca – ciekawskie dzieciaki, które trafiają na trop zagadki detektywistycznej. Tylko co ma z tym wszystkim wspólnego piwnica w bibliotece?
Od kilku lat jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne serie książek detektywistycznych dla dzieci. Wszystko zaczęło się od kultowej już serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. W Polsce zaczęły pojawiać podobne propozycje dla dzieci. Banda z Burej jest kolejną serią, która z pewnością spodoba się młodym czytelnikom. A im szczególnie warto polecać książki intrygujące, bo kto z nas nie chciał przecież kiedyś zostać detektywem, albo chociaż przeżyć niezwykłą przygodę w zwykłej codzienności…
Po te oraz szereg innych pozycji książkowych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, która działa w zaostrzonym reżimie sanitarnym, czyli zachowujemy dystans, nosimy maseczki i obowiązkowo dezynfekujemy ręce! Dbajmy o siebie nawzajem. Szczegółowe informacje o godzinach pracy i zasadach bezpieczeństwa w Bibliotece Głównej i poszczególnych filiach znajdziemy na stronie internetowej.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu