J.K.Rowling Quidditch przez wieki
Fani Harrego Pottera z pewnością nie będą zaskoczeni tą książeczką, dlaczego więc proponujemy ją właśnie teraz, skoro od osiemnastu lat (Tak! Tak!) jest już dostępna na rynku? Otóż wyszła ona pierwotnie jako niewielkie i bardzo skromne, niemal broszurowe wydawnictwo. Trzy lata temu została jednak wznowiona w godnej i bardzo interesującej oprawie graficznej, o co zadbało wydawnictwo Media Rodzina. Razem z nią wyszły do kompletu Fantastyczne zwierzęta oraz Baśnie Barda Beedle’a, co stworzyło komplet pożądany przez każdego fana Potterowego świata.
Ale od początku. Quidditch to gra sportowa, w którą grali mieszkańcy Hogwardu, a której szczegółowe zasady opracowała sama Rowling. To nierozerwalna część świata powieści, niezwykle oryginalna i będąca zawiązką wielu fabularnych rozwiązań.
Książka natomiast jest stylizowana na podręcznik z biblioteki Hogwardu! Na pierwszej stronie znajduje się nawet ilustracja przedstawiająca ozdobną terminatkę biblioteczną. Są tu także podpisy wypożyczających (ostatnim wypożyczającym był Malfoy). A co kryje się na następnych stronach? Rys historyczny gier miotlarskich, informacje o pochodzeniu złotego znicza, zasady gry, a nawet… rycina przedstawiająca ewolucję miotły sportowej.
Fanów Harrego Pottera nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po ten specyficzny podręcznik, sceptykom zaś zwracamy uwagę na ciekawe zjawisko wydania fikcyjnego podręcznika do fikcyjnej gry sportowej, która funkcjonowała w fikcyjnym świecie. To bardzo ciekawy zabieg, rozszerzający uniwersum literackie, jakim stał się świat chłopca z blizną na czole.
Rzeczywiste wydaje się tu jedynie nazwisko tłumacza – Andrzeja Polkowskiego, który mistrzowsko przetłumaczył serię autorstwa Rowling.
Zapraszamy do gry!
Edmund de Waal Biały szlak. Podróż przez świat porcelany
Czy są wśród Czytelników miłośnicy porcelany? Na pewno każdy z nas, nawet jeżeli nie interesuje się fabrykami, wzorami i cenami najdroższych kompletów, ma swoją ukochaną filiżankę, w której pije na co dzień kawę. Albo porcelanowy kubek… Albo…
Porcelana nas otacza, jest częścią naszej rzeczywistości i codzienności.
A co, jeśli staje się wielką życiową pasją i miłością?
Na to pytanie odpowiada w pewnym stopniu książka Edmunda de Waala – światowej sławy artysty ceramika, krytyka i historyka sztuki. Autor wybiera się bowiem w życiową podróż do świata porcelany. Zwiedza historyczne manufaktury, wielkie fabryki, szuka ceramicznych śladów w miejscach dawno zapomnianych, tworzy własną mapę porcelanowego świata, a tym samym… przedstawia czytelnikowi historię porcelany od zarania dziejów. Od Chin, przez Niemcy, Anglię, do… pracowni samego autora. Towarzyszenie mu w tej podróży to piękna i fascynująca przygoda. Ale to nie tylko geograficzna podróż. Podążamy z autorem w przeszłość, przeskakujemy odcinki czasu, dowolnie żonglujemy porcelanowymi okruchami. Najbardziej jednak i najmocniej zanurzamy się w bieli. Idealnej bieli porcelany.
Polecamy z całego serca. Nie zapomnijcie o kawie w ulubionej filiżance. Do lektury!
Beatrice Alemagna Pięciu nieudanych
„Było ich pięciu. Pięciu nieudanych” – tak zaczyna się ta niepozorna książeczka dla młodego czytelnika. Bo bohaterowie tej zabawnej i mądrej historii naprawdę są nieudani. Każdy ma jakieś wady, każdemu czegoś brakuje, najgorzej jest z piątym… „Piąty był felerny od stóp do głów. Dziwoląg nad dziwolągi”. Ale wiecie co? Wcale nie są z tego powodu nieszczęśliwi, potrafią się nawet śmiać ze swoich przywar i niedoskonałości. Kiedy natomiast ich koślawy domek odwiedza IDEALNY, mają jedyną w swoim rodzaju możliwość konfrontacji. Jak wypadną?
Ta piękna, humorystyczna, ale i poruszająca książeczka to piękna lekcja tolerancji i akceptacji dla drugiego człowieka. Uczy, że nawet ci nieidealni ludzie mają zalety, o których inni mogą tylko pomarzyć.
Uczy, że każdy z nas jest potrzebny, wyjątkowy, na swój sposób piękny.
Dlatego polecamy ją i małym czytelnikom, którzy mają w sobie całe pokłady akceptacji, i dużym – aby z jej pomocą zaakceptowali to, czego czasami nie możemy zmienić.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
https://www.cozadzien.pl/radom/czytanie-nie-zaraza/69033