Obecnie w budynku przy ul. Struga 60 funkcjonuje delegatura Urzędu Celno-Skarbowego. O tym, że dawny biurowiec RWT ma zyskać nowy blask poinformował na swoim wideoblogu poseł Konrad Frysztak. I jak przyznał, miasto o remont biurowca zabiegało w momencie, kiedy rozpoczynał się remont Radomskiego Centrum Sportu. - Mówiło się wtedy, że być może przeniesie się tam Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Tak się nie stało. Wówczas informacje były takie, że skarb państwa sam wyremontuje ten budynek, ale tak też się nie stało. Dlatego zadałem pytanie ministrowi finansów, który odpowiedział na moją interpelację – mówi Konrad Frysztak.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/biurowiec-po-radomskiej-wytworni-telefonow-zdjecia/62658
I jak informuje poseł, jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. - Całość projektu wyniesie ok. 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie nieco ponad 1,7 mln zł. Roboty mają być realizowane w 2020-2021. Nastąpi to już po oddaniu do użytku RCS-u, ale na szczęście ten budynek nie będzie już straszyć. Dzięki temu otoczenie Radomskiego Centrum Sportu będzie prezentowało się nowocześnie – uważa poseł Konrad Frysztak.
W ramach inwestycji zostanie wykonane ocieplenie budynku, będą wymienione okna i drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania. Ponadto zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna i przebudowane zostanie wejście.
****
Historia RWT, czyli Radomskiej Wytwórni Telefonów sięga 1938 roku, kiedy Józef Grzecznarowski, ówczesny prezydent miasta, sprowadził do Radomia szwedzką firmę Ericsson, która wybudowała tutaj fabrykę produkującą aparaty telefoniczne.
Gdy firma zaczynała swoją działalność zatrudniała jedynie 82 pracowników, w 1988 liczba ta sięgała 2,2 tysięcy. W roku 1970 fabryka wyprodukowała 623 tys. aparatów telefonicznych, a w 1988 r. z zakładu wyszło 1,6 mln aparatów. Eksportowano je m.in. do Syrii, Tajlandii, Maroka, Francji czy też Grecji.
Choć Radomska Wytwórnia Telefonów nie istnieje, w jej miejscu w 2004 roku, powstała Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna Sp. z o.o., która zajmują się tzw. cyfryzacją kraju. Produkuje, serwisuje i sprzedaje dekodery, niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. STB). Wykonuje też prace związane z doradztwem telekomunikacyjnym i usługami telekomunikacyjnymi.