Rower jako środek komunikacji oraz forma aktywnego, zdrowego trybu życia i relaksu staje się coraz popularniejszy. Ważne, aby rowerzyści byli rzetelnie edukowani z zasad ruchu drogowego tak, aby w pełni świadomie i bezpiecznie mogli się przemieszczać. Równie ważna jest rola pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie i zdrowie będzie zagrożone. Kluczowy jest czas reakcji i sprawne przystąpienie do ratowania poszkodowanego, nim przyjedzie wykwalifikowana pomoc medyczna. Podczas realizowania projektu uczestnicy będą mogli ćwiczyć na fantomach. Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pozwoli w sytuacji zagrożenia odważnie przystąpić do działania.
Walor edukacyjny zostanie wzbogacony o aspekt turystyczny. Z warsztatami z zakresu pierwszej pomocy połączony jest wyjazd rowerami w atrakcyjne turystycznie miejsca, zlokalizowane na terenie powiatu radomskiego. Każdą wyprawę kończy integracyjny plenerowy piknik z poczęstunkiem (grill lub ognisko), a także konkursy wiedzy z nagrodami przydatnymi dla miłośników jednośladów tj.: kamizelki odblaskowe, akcesoria rowerowe, apteczki czy odblaski.
Projekt buduje społeczną odpowiedzialność za drugiego człowieka (udzielanie pomocy przedmedycznej), tworzy międzypokoleniowe więzi, integruje lokalną społeczność (wyprawy rowerowe, pikniki), promuje bezpieczny, zdrowy i aktywny styl życia. Projekt będzie realizowany od kwietnia do października 2023 r, raz w miesiącu (niedziela).
Aby oddać głos na Akademię bezpiecznej turystyki rowerowej- COZAJAZDA!:
- wejdź w zakładkę głosowanie na stronie glosowanie.konsultacje.radom.pl
- znajdź na liście pozycję numer 113
- zaznacz obok 3 pkt
- zakończ głosowanie- zaznacz wszystkie zgody i poczekaj na SMS
- potwierdź głosowanie otrzymanym kodem.
To już X edycja Budżetu Obywatelskiego w Radomiu, podczas której mieszkańcy mają możliwość decydowania o mieście i jego budżecie. Do tej pory przeznaczono ponad 45 milionów złotych na realizację 233 projektów. W tym roku jest to blisko osiem milionów złotych. Wnioski można było składać do 30 marca elektronicznie lub osobiście w miejscach wyznaczonych przez urzęd miejski w Radomiu. Projekty przeszły merytoryczną weryfikację, którą przeprowadziły wydziały, biura, jednostki miejskie i spółki miejskie oraz zespół opiniujący. Wyniki głosowania mieszkańców zostaną ogłoszone do 24 lipca.
Zagłosować może każda osoba zamieszkała na terenie Radomia. Głosowanie trwa do 21 czerwca 2022r.