W ostatnich latach PKP realizuje wiele programów modernizacji linii kolejowych. Aktualnie ich wartość przekracza 70 mld zł. Niektóre z tych inwestycji dotykają Radomia. - Radom stanowi ważny punkt na kolejowej mapie Polski – powiedział Ireneusz Merchel. - Te okolice miały pecha, że część inwestycji rozpoczęła się w złym czasie i potem została wstrzymana, ale teraz my do nich powracamy i aktualnie jesteśmy na placu budowy.
Do Warszawy Centralnej w 75 minut
Aktualnie trwają prace modernizacyjne linii kolejowej numer 8 na odcinku od Warszawy Okęcie do Radomia. - Realizacja trasy od Okęcia do Czachówka jest już w fazie końcowej – zdradził Ireneusz Merchel. - Rozpoczęły się również prace na odcinku od Radomia do Czachówka i w związku z tym występują utrudnienia w komunikacji. Od marca do lipca na trasie Radom-Strzyżyna funkcjonuje komunikacja zastępcza. Za to od lipca zamknięta zostanie cała trasa z Radomia do Warki. Utrudnienia na tym fragmencie potrwają do czerwca 2020 roku.
Cała zmodernizowana trasa z Radomia do Warszawy ma być gotowa do końca drugiego kwartału 2021 roku. Po jej zakończeniu pociągi z naszego miasta do stolicy mają jeździć nawet w 60 minut. - Godzinę będzie trwało najszybsze połączenie z Radomia do pierwszej stacji w Warszawie. Natomiast dojazd do Warszawy Centralnej będzie trwał 75 minut. Oczywiście mówimy tu o pociągach, które nie będą zatrzymywały się na stacjach pośrednich, bo każdy przystanek nieco tę podróży wydłuży – wyjaśnił prezes PKP PLK.
http://www.cozadzien.pl/radom/kolejne-odcinki-kolejowej-8-z-decyzjami-lokalizacyjnymi/52597
Peron koło lotniska
W związku z rozbudową radomskiego lotniska niedaleko portu ma powstać nowy peron kolejowy. - Przystanek o roboczej nazwie Radom-Wschód powstanie przy ul. Żeromskiego. Początek prac przy tej inwestycji planowany jest na 2020 rok. Przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i ma ułatwić pasażerom podróżującym z Warszawy szybką przesiadkę do innych środków komunikacji i dojazd do lotniska – powiedział Ireneusz Merchel.
Nieco szczegółów tej inwestycji dodał wicemarszałek Senatu, Adam Bielan. - Przystanek będzie znajdował się 1000-1100 metrów od lotniska. Taka odległość pozwoli w szybkim tempie dostać się z pociągu na samolot i odwrotnie.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-pkp-zdjecia/55775
Robocza nazwa stacji to Radom-Wschód, ale Marek Suski uchylił nieco rąbka tajemnicy, jak przystanek będzie nazywał się w przyszłości. - Nazwa stacji będzie tożsama z nazwą portu lotniczego. Aktualnie mamy wiele propozycji na nazwę radomskiego lotniska i trwają rozmowy nad wyborem tej jednej właściwej. Wśród nich jest kilka związanych z historią regionu radomskiego i być może to właśnie jedna z nich zostanie wybrana – zdradził Marek Suski, szef gabinetu Premiera RP.
Wyświetlacze na dworcu szybciej, niż planowano
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej potwierdzono również informacje o instalacji Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na radomskim dworcu. Pisaliśmy o tym w zeszłym tygodniu, kiedy to Adam Bielan zdradził te informacje w Porannej Rozmowie Radia Rekord i Telewizji Dami. Teraz te słowa potwierdził Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Przypomnijmy. W maju ma zostać ogłoszony przetarg, a do końca tego roku na radomskim dworcu pojawią się długo wyczekiwane wyświetlacza. - Wyświetlacze będą na peronach, w tunelu oraz na dworcowym holu. Dodatkowo na peronach pojawią się infokioski, w których pasażerowie znajdą wszystkie najważniejsze informacje – powiedział Ireneusz Merchel.
http://www.cozadzien.pl/radom/wyswietlacze-na-dworcu-w-listopadzie/55684
Radom w sieci połączeń CPK
- Dziś (poniedziałek, 29 kwietnia) odbyło się posiedzenie rządu podczas, którego zatwierdzono sieć połączeń kolejowych, które skomunikują Centralny Port Komunikacyjny z wszystkimi najważniejszymi ośrodkami miejskimi w kraju. W tym planie znalazła się również nitka kolejowa do Radomia – zdradził Adam Bielan. - Ta linia będzie przebiegać od CPK przez Radom do Rzeszowa i pozwoli pasażerom lądującym w Radomiu szybko dostać się do portu, który powstanie w Baranowie.
Ta inwestycja ma być połączona z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, które planowane jest na 2027 roku.
Podczas konferencji w Radomiu poinformowano również, że po zakończeniu inwestycji na trasie kolejowej z Warszawy do Radomia mają ruszyć prace modernizacyjne na linii z Radomia do Kielc. Po ich zakończeniu podróż pomiędzy tymi dwoma miastami ma trwać godzinę.