W czwartek, 25 maja w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbył się dzień otwarty pod hasłem "O wadze pierwszego kontaktu". Przyszli i świeżo upieczeni rodzice mieli okazję skorzystać z wielu cennych informacji i ciekawostek. W trakcie wydarzenia omówiono m.in. zasady właściwej rehabilitacji połogowej oraz standardy opieki okołoporodowej obowiązujące matki zarówno bezpośrednio po porodzie, jak i w jego trakcie. Szczególną uwagę poświęcono również tematowi "skóra do skóry" tuż po narodzinach.
- Noworodek, odczuwając ciepło skóry matki, dotyk brzucha, zapach i bicie serca, doświadcza poczucia bezpieczeństwa. Stres związany z porodem jest minimalizowany poprzez redukcję hormonów stresu. Wszystkie placówki zajmujące się porodami powinny zapewniać ten ważny kontakt "skóra do skóry". Zgodnie z przepisami ministra zdrowia, ten kontakt powinien trwać co najmniej dwie godziny bez przerwy i jest prawem matki - mówiła dr n. med. Alicja Powoniak, kierownik Oddziału Neonatologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Podczas wydarzenia zostało także zaprezentowane jak prawidłowo opiekować się noworodkiem, w tym jak go podnosić, odkładać, kąpać i przebierać.
- Metody podnoszenia dziecka zostały całkowicie zmienione w porównaniu do dotychczasowych praktyk. Teraz stosuje się techniki podnoszenia dziecka bokiem. Jeśli dziecko jest duże, zazwyczaj jest silne i wymaga mniejszej kontroli nad głową. Natomiast w przypadku noworodków o cechach wcześniactwa lub urodzonych przedwcześnie, często konieczne jest wspomaganie kontroli głowy - mówił Wojciech Solarz, fizjoterapeuta z Zespołu Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w MSS.
Przypomnijmy, że od marca w szpitalu na Józefowie działa program prawidłowej pielęgnacji wczesnorozwojowej noworodków. Są to zajęcia indywidualne dla chętnych rodziców, którzy chcą dowiedzieć się jak prawidłowo podnosić i odkładać dziecko, jak je kąpać, jak skutecznie zadziałać podczas kolki, jak bawić się z dzieckiem, by wspomóc jego wczesny rozwój ruchowy. Z programu mogą skorzystać wszyscy chętni rodzice tuż po porodzie.