Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Nabór na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej, po dekadzie prowadzenia jej przez dyrygenta Macieja Żółtowskiego, miasto ogłosiło po raz pierwszy. Obecnemu dyrektorowi kończy się właśnie druga kadencja. Nieprzedłużenie umowy dyrektorowi, niejako z automatu, i ogłoszenie konkursu wywołało u niektórych osób oburzenie, a posłowie i radni PiS nazywają to wręcz skandalem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu przyznaje, że jest „zdumiony tym, co się dzieje wokół naboru na dyrektora orkiestry”. - Prezydent wybrał formę naboru w drodze konkursu i myślę, że to najbardziej demokratyczna i przejrzysta forma wyboru dyrektora instytucji miejskiej – mówi Sebastian Równy i podkreśla, że przede wszystkim „nikt nie wyrzuca dyrektora Żółtowskiego”, jak twierdzą politycy PiS. - Prezydent ma prawo, po 10 latach dyrektorowania pana Żółtowskiego, przynajmniej porównać koncepcje pracy i możliwości rozwoju orkiestry.
A do konkursu zgłosiło się dziewięciu kandydatów. - To muzycy artyści, instrumentaliści i dyrygenci z całej Polski, również z Radomia – mówi Równy i dodaje, że nie wie, jak to się ma do rzekomego upolitycznienia konkursu, jak niektórzy sugerują. Dyrektor nie zdradza przy tym czy wśród tych osób jest także Maciej Żółtowski.
Dyrektor wydziału kultury odpiera również zarzuty dotyczące błędów proceduralnych, o których mówił podczas wtorkowej (11 lipca) konferencji prasowej przewodniczący rady miejskiej Dariusz Wójcik. Przewodniczący przekonywał, że według rozporządzenia ministra kultury, termin składania ofert nie może być krótszy niż 30 dni, a w przypadku tego konkursu, to 28. Wójcik poinformował także dziennikarzy o zamiarze zaskarżenia konkursu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jeśli prezydent nie unieważni naboru. Zdaniem Sebastiana Równego doszło do „nieporozumienia” i wyjaśnia, że takie wymogi konkursowe dotyczą jedynie instytucji kultury, które znajdują się na ministerialnej liście; w przypadku Radomia to Teatr Powszechny, Resursa Obywatelska i Miejska Biblioteka Publiczna. - My przeprowadzamy nabór zgodnie z przepisami naszego urzędu miejskiego tak, jak to się odbywa również w przypadku innych instytucji – tłumaczy dyrektor wydziału kultury.
Podobne uwagi dotyczące przepisów zgłaszał już wcześniej radny Ryszard Fałek ze Wspólnoty Samorządowej. Biuro prawne urzędu miejskiego jest w trakcie przygotowania opinii w tej sprawie.
Na początku przyszłego tygodnia prezydent ma spotkać się z dwójką kandydatów, którzy po zaprezentowaniu swoich autorskich koncepcji rozwoju orkiestry na pięć sezonów artystycznych, otrzymali najwyższe oceny; wówczas ma zostać wyłoniony zwycięzca naboru.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.