Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych. Podział okręgów w Polsce kształtuje się następująco:
Okręg 1.: województwo pomorskie;
Okręg 2.: województwo kujawsko-pomorskie;
Okręg 3.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
Okręg 4.: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński);
Okręg 5.: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4;
Okręg 6.: województwo łódzkie;
Okręg 7.: województwo wielkopolskie;
Okręg 8.: województwo lubelskie;
Okręg 9.: województwo podkarpackie;
Okręg 10.: województwa małopolskie i świętokrzyskie;
Okręg 11.: województwo śląskie;
Okręg 12. województwa dolnośląskie i opolskie;
Okręg 13. województwa lubuskie i zachodniopomorskie.
Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Na podstawie rejestru wyborczego sporządzany jest spis wyborców, czyli lista osób uprawnionych do głosowania w danej okręgowej komisji wyborczej. Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość, stąd do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Tożsamość wyborcy może zostać również potwierdzona na podstawie mTożsamości, czyli usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.
Na dole każdej karty do głosowania znajduje się instrukcja, w jaki sposób oddać głos. By nasz głos był ważny, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - tylko na jednej liście wyborczej - postawić znak „x”. Państwowa Komisja Wyborcza interpretuje „x” jako dwie przecinające się linie proste. Trzeba je narysować w obrębie przeznaczonej na głos kratki.
Lokale wyborcze otwarte są od godz. 7 do 21.