- Złożenie wniosku o wprowadzenie edukacji klimatycznej w naszym mieście zapowiadałem już podczas wywiadu dot. postrzegania zmian klimatu przez młode osoby. Edukacja klimatyczna jest bardzo ważna, a szczególnie w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Dzięki edukacji uczniów, mamy szansę na ograniczenie jej skutków. Uczniowie powinni być świadomi przyczyn i skutków zmian klimatu oraz co robić, by je ograniczać - przyznaje Piotr Strzelec, koordynator Młodzieżówki w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/zostawic-trawy-mlodziezowka-apeluje/73303
Młodzieżówka skierowała pismo do prezydenta Radomia. Czytamy w nim: "zmian klimatu nie możemy już odwrócić, ale w dalszym ciągu możemy złagodzić skutki oraz przygotować się na ich efekty. Następstwa zmian klimatu możemy zminimalizować np. poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie powierzchni terenów leśnych. Duża cześć obywatelek i obywateli nie wie, w jaki sposób może wpływać na zmniejszenie skutków zmian klimatu. Dlatego jako Młoda Lewica w Radomiu chcielibyśmy zaapelować o wprowadzenie tzw. Edukacji Klimatycznej, dla wszystkich uczniów radomskich szkół. Podczas zajęć uczniowie mogliby uczyć się takich rzeczy jak, np. dokładne segregowanie śmieci czy tego jak poprawnie sadzić drzewa, które produkują tak ważny dla nas tlen – wydają się to rzeczy oczywiste, jednak nie dla wszystkich. Uczniowie powinni uczyć się tego, czym tak właściwie są zmiany klimatu, żeby nie były to dla nich tylko regułki poznane w podręczniku, a wiedza którą mogą wykorzystać w swoich czynach. Zajęcia Edukacji Klimatycznej, mogłyby być realizowane w porozumieniu z Dyrektorami szkół na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r., poz. 703) w ramach lekcji dodatkowych przyznanych przez organ prowadzący. Zmian Klimatu nie możemy cofnąć, dlatego uczmy dzieci jak je ograniczać".
- Edukacja klimatyczna jest ważna. Od dziecka trzeba uczyć ludzi jak dbać o środowisko wokół nas, bo aby myśleć o dużych sukcesach najpierw trzeba zacząć od małych. Segregacja śmieci jest podstawą, którą każdy powinien umieć robić. Edukacja klimatyczna jest już w kilku miastach w Polsce między innymi w Krakowie czy Warszawie, dlatego chcemy aby radomska młodzież nie odstawała od reszty - mówi Tytus Kacprzak, koordynator Młodej Lewicy w województwie mazowieckim.