W 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co było niezwykle ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju. Jubileusz ten stanowi doskonałą okazję do ukazania bogactwa kulturalnego naszego kontynentu oraz wartości, które nas łączą. W związku z tym, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprezentowano wystawę „Zjednoczeni w sztuce. Międzynarodowa wystawa z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”, na której można podziwiać prace trzynastu artystów z dwunastu europejskich krajów: Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowenii i Szwecji.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wernisaz-zjednoczeni-w-sztuce-w-mcsw-elektrownia-zdjecia/101842
- Uważam, że w sztuce współczesnej kluczowe jest zadawanie pytań. Artyści właśnie tutaj stawiają pytania, nie dając jednoznacznych odpowiedzi. Te pytania są niezwykle intrygujące i ciekawe, ukazując inne spojrzenie na rzeczywistość, która dotyka wszystkich w Europie. Na wystawie podejmowane są tematy np. migracji i pytanie, czy jest to problem czy nie. Dotykamy także wrażliwości artystów wobec Unii Europejskiej, starając się jednocześnie, aby ekspozycja była jak najbardziej różnorodna i wszechstronna - mówił nam Paweł Witkowski, kurator wystawy. - Wydaje mi się, że tu jest tyle zaskoczeń, tyle ciekawych narracji, że każdy wyjdzie zadowolony z tej wystawy i odnajdzie coś dla siebie.
Każde wystawione dzieło jest nie tylko wyrazem talentu i wizji artystów, lecz także ich zaangażowania w budowanie świata opartego na wspólnych wartościach, zasadach i ideałach.
- Chodzi o to, żeby właśnie zobaczyć tę różnorodność europejską w tych pracach, odzwierciedlającą kulturę kontynentu europejskiego i móc ją przeżyć oraz dostrzec. Dlatego tytuł "Zjednoczeni w sztuce" doskonale odzwierciedla ideę tej wystawy. To nie tylko prezentacja dzieł artystycznych, ale także celebracja tej różnorodności. Sztuka pełni rolę edukacyjną, inspirującą i jednoczącą ludzi ponad wszelkimi podziałami - mówił nam Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW „Elektrownia” w Radomiu.
Wystawę będzie można podziwiać do 1 września, tak samo jak „Znak i kolor” Rajmunda Ziemskiego. Artysta ten był prekursorem nowoczesnego spojrzenia na proces twórczy w malarstwie. Był także jednym z najważniejszych artystów posługujących się językiem abstrakcji.
https://www.cozadzien.pl/radom/wystawa-prac-rajmunda-ziemskiego-w-elektrowni/100182