W Radomiu i regionie znajdują się strategiczne zakłady. To Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu, Fabryka Prochu w Pionkach czy Zakłady Metalowe MESKO, które produkują broń i amunicję. W Radomiu ponadto stacjonuje 42 Baza Lotnictwa Szkolnego, a lotnisko pasażerskie jest w budowie. Według posła Konrada Frysztaka to pokazuje, jak ważne - w kontekście wojny w Ukrainie - jest zabezpieczenie tego obszaru. Razem z posłem Pawłem Poncyliuszem proponują "Pakiet bezpieczeństwa dla Radomia i ziemi radomskiej". – To wszystko pokazuje, że dziś warto podkreślić, że Radom jest idealnym miejscem, żeby zabezpieczyć mieszkańców ziemi radomskiej i Radomia, zabezpieczyć te zakłady przed ewentualną agresją poprzez budowę systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Radomiu, w Pionkach i w Skarżysku-Kamiennej – mówi Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej. – Oczywiście ta obrona nie powinna być zlokalizowana wprost na terenie przyzakładowym.
I tu poseł wskazuje np. Puszczę Kozienicką czy lasy Gór Świętokrzyskich. Frysztak widziałby w Radomiu eskadrę samolotów F-35, których baza mogłaby znajdować się na 2,5 hektarowym obszarze za terminalem lotniska pasażerskiego na Sadkowie. Tym bardziej, że budowane lotnisko to najnowszej generacji droga startowa i systemy lotnicze. – Jak wiadomo, ta droga ma być przedłużana. Ale zaraz za drogą startową, od strony Małęczyna, jest mnóstwo terenu. Terenu, który mógłby posłużyć na budowę hangarów, mógłby posłużyć na zlokalizowanie tam 16 samolotów F-35 – przekonuje Frysztak. – Władze pokazały, gdzie będzie stacjonować pierwsza eskadra, ale toczą się prace i nie została wskazana druga lokalizacja.
Poseł Paweł Poncyliusz, członek Komisji Obrony Narodowej przypomina natomiast zapowiedzi rządu ws. powiększenia polskiej armii do ok. 250 tys. wojska zawodowego i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś tych żołnierzy jest powyżej 100 tysięcy. W Polsce aktualnie są cztery dywizje. – Te dywizje nie są w stanie pochłonąć takiego zwiększenia ilości wojska w Polsce, więc to wymaga budowy V dywizji i nie ma przeszkód, żeby tym miejscem lokalizacji był Radom – uważa Paweł Poncyliusz, poseł i członek Komisji Obrony Narodowej.
Trzy interpelacje, które już zostały złożone w Ministerstwie Obrony Narodowej zawierają propozycje zapytania o techniczne rozwiązania.