Jak wiadomo, powiatowe i miejskie urzędy pracy wspierają aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Bardzo dużo w tej kwestii dzieje się za sprawą Funduszy Europejskich. Dla osób powyżej 30 roku życia wsparcie z Funduszy Europejskich pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Dzięki środkom europejskim urzędy pracy mogą pomóc większej liczbie osób bezrobotnych. Osoby powyżej 30 roku życia mogą zwiększyć swoje szanse na zalezienie pracy poprzez udział w szkoleniach, stażach, skorzystać z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, czy też środków na doposażenie i wyposażenie stanowiska pracy oraz na założenie firmy.
Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, wsparcie oferowane przez powiatowe i miejskie urzędy pracy przynosi wymierne efekty. – Ponad 41 tys. osób powyżej 30 roku życia skorzystało z różnych form aktywizacji zawodowej, aż 11 tys. otworzyło własne firmy. W wielu przypadkach to nie tylko wyjście z bezrobocia, ale spełnienie marzeń o własnym biznesie. Okazuje się, że najczęściej zakładane są firmy usługowe z branży beauty – salony kosmetyczne, fryzjerskie czy barberskie.
JAKIE SĄ EFEKTY?
Do tej pory z oferowanych form aktywizacji zawodowej skorzystało ponad 41 tys. osób bezrobotnych (łącznie z długotrwale bezrobotnymi) powyżej 30 roku życia. Spore grono stanowią osoby bezrobotne, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu. Z różnego rodzaju szkoleń i kursów skorzystało 37 010 osób. Ponad 11 tys. osób dzięki środkom europejskim otworzyło własne firmy.
Założenie i prowadzenie firmy jest marzeniem wielu osób, zarówno pracujących jak i bezrobotnych. Klienci Punktu Informacyjnego EFS Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie często pytają właśnie o środki na założenie działalności gospodarczej, o zasady ich przyznawania, warunki do spełnienia, terminy naborów.
Do tej pory na tą formę wsparcia Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie przekazał ponad 219 mln zł. Osoba ubiegająca się o dotacje może uzyskać nawet 36 tys. zł. Najwięcej wniosków zostało złożonych w subregionie warszawskim, bo 3382, następnie w subregionie radomskim 2686, najmniej w subregionach siedleckim i żyrardowskim, odpowiednio 836 i 561.
KTO SKŁADA WNIOSEK?
Wnioski o dofinansowanie założenia działalności gospodarczej składają osoby zarejestrowane jako bezrobotne. W zależności od urzędu pracy zasady przyznawania środków mogą się różnić. Różnice dotyczą między innymi okresu pozostawania osobą bezrobotną, wysokości środków czy terminu składania wniosków. Składając wniosek trzeba pamiętać, że rejestracja działalności odbywa się po podpisaniu umowy z urzędem pracy.
NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE?
Z otrzymanych środków osoby bezrobotne mogą zakupić sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Finansowany jest:
• zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania oraz wyposażenia koniecznego do utworzenia miejsc pracy,
• zakup materiałów, surowców i towarów,
• reklama,
• zakup materiałów przeznaczonych na remont oraz koszty adaptacji lokalu – w tym np. koszty podłączeń mediów, instalacji połączenia sieciowego,
• koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej,
• zakup domeny internetowej.
JAKIE DZIAŁALNOŚCI POWSTAŁY?
Wśród licznych działalności gospodarczych otwieranych ze środków europejskich przeważają firmy związane z branżą beauty, takie jak salony fryzjerskie, barberskie i kosmetyczne. Zakładane są biznesy związane z poprawą kondycji ludzkiego ciała i zdrowia, czyli gabinety fizjoterapeutyczne, dietetyczne czy podologiczne. Powstają również firmy zajmujące się rozrywką, takie jak agencje taneczno-animacyjne czy usługi związane z wystawianiem przedstawień artystycznych czy organizacją wesel. Poza tym otworzone zostały studia tatuażu oraz gabinety psychologii sensorycznej lub alpakoterapii.
Jak widać katalog działalności założonych przy wsparciu środków europejskich jest bardzo szeroki, a trzeba pamiętać, że to nie koniec wsparcia. Za chwilę ruszą nabory do projektów w ramach nowej perspektywy finansowej i nowej puli środków na ten cel.
Jeżeli myślisz o założeniu działalności, śledź na bieżąco informacje zamieszczane na stronach poszczególnych urzędów pracy.