Wystawa ma charakter ogólnopolski, powstała z okazji 40 –lecia działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Na placu przed magistratem znajdują się panele, przypominające miejsca protestów przeciwko władzy komunistycznej w Polsce z lata 1980 roku. Wspomniane strajki poprzedziły powstanie Solidarności. - Wielki protest społeczny o podłożu socjalnym, który przerodził się w ogólnonarodowy protest na rzecz Polski godnej, uczciwej, Polski bez kłamstwa, Polski sprawiedliwej – mówił podczas otwarcia wystawy Jarosław Szarek, prezes IPN.
Znaczenie Solidarności wykracza daleko poza sprawy krajowe. Polski związek zawodowy stał się wzorem dla innych narodów, rządzonych przez partie komunistyczne. - To było niesamowite wydarzenie, bo to było na rubieżach imperium sowieckiego. W dużym kraju powstaje 10 mln organizacja, związek, który domaga się nie tylko chleba, ale też i wolności - przypomina Bogusław Bek, z delegatury IPN w Radomiu.
Wystawowe panele prezentują fotografie miejsc, gdzie latem 1980 roku doszło do strajków oraz opisy zdarzeń. Przygotowania do otwarcia ekspozycji trwały prawie rok. Wystawa dzieli się na części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. - Tu rodziła się solidarność, czyli szukamy tych miejsc w całej Polsce, gdzie rzeczywiście, początkowo nieświadomie powstawały ośrodki buntu, oporu, strajków - wyjaśnia Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Solidarność była nie tylko związkiem zawodowym. To przede wszystkim ruch społeczno-polityczny, jedna z nielicznych niezależnych organizacji w Polsce rządzonej przez reżim komunistyczny. - Gdzie są korzenie Solidarności? Dokąd sięgają? Ona zaczęła się dużo wcześniej, bo w 1944 roku Polska pozbawiana została wolności. Narzucono nam rządy ideologi komunistycznej - mówił Jarosław Szarek, prezes IPN.
W lecie 1980 roku w Radomiu protestów wiele nie było, ale wcześniej nasze miasto zapisało piękna kartę w walce o wolność. - Jeżeli chodzi o Radom, pokazujemy genezę, którą jest rok 1976. To co się działo, ten bunt. Przecież tak naprawdę potem powstaje Komitet Obrony Robotników, zorganizowana opozycja w Polsce - mówi Bogusław Bek, z delegatury IPN w Radomiu
Wystawa „TU rodziła się Solidarność” została otwarta równocześnie w 17 miastach. W drugiej połowie lipca oraz sierpniu prezentacja trafi do kolejnych ośrodków. W sumie ekspozycję IPN obejrzą mieszkańcy 53 miast. Finał prezentacji nastąpi 28 sierpnia w Warszawie.