Kliniczny Oddział Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej na remont czeka już od wielu lat. Obecnie znajduje się w nim 45 łóżek. Rocznie w oddziale hospitalizowanych jest ok. 3,8 tys. pacjentek, a w ubiegłym roku na świat przyszło ponad 1100 dzieci.
- Coraz więcej pań rodzi u nas na Józefowie i chcemy im zapewnić takie warunki, jakie mają w domu, a może nawet jeszcze lepsze, bo 24 miliony to jest olbrzymia kwota, która będzie w sposób właściwy wydatkowana po to, żeby stworzyć komfort dla wszystkich przyszłych mam, które będą rodzić w naszym szpitalu - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Remont rozpocznie się na początku kwietnia, a planowany termin zakończenia prac to listopad 2026 roku. Warto dodać, że prace nie zakłócą funkcjonowania oddziału.
- Przede wszystkim poprawi się komfort pobytu pacjentki, dlatego że my właściwie tak poprawiamy ten oddział, żeby on spełniał wszystkie standardy i oczekiwania. Przede wszystkim położyliśmy tutaj nacisk na łazienki, węzły sanitarne i intymność. Przy każdej sali porodowej będzie łazienka, gdzie pacjentka nie będzie się krępować, że musi przejść korytarz. Oczywiście wyposażenie też, bo w kwocie 23 mln 840 tys. mieści się też nowoczesny sprzęt, wyposażenie. I myślę, że tak jak do tej pory pacjentki były zadowolone, to teraz również będą - podkreśla Bożenna Pacholczak, prezeska Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Prace obejmą przebudowę traktu porodowego, nadbudowę klatki schodowej oraz rozbudowę o schody zewnętrzne, a także modernizację Oddziału Ginekologicznego i fragmentu II piętra budynku. Zakupione zostanie też wyposażenie oraz sprzęt.
- Chodzi o to, żeby było jak najbardziej profesjonalnie. Tego nam dzisiaj nie brakuje, natomiast ważne jest, żeby pacjentka czuła się dobrze w tym wszystkim, żeby ten sprzęt był obok niej, aby zapewnić jak najbardziej przyjazne warunki - mówi dr n. med. Leszek Gmyrek, kierownik Klinicznego Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.
Największą przemianę przejdzie trakt porodowy. Z ogólnej czterostanowiskowej sali porodowej zostaną wydzielone dwie niezależne z własnymi węzłami sanitarnymi. Przy salach porodowych zostanie utworzone pomieszczenie nadzoru pacjenta oraz dyżurka położnych. Powstanie też pięć sal porodowych oraz sala cięcia cesarskiego wraz z pomieszczeniem przygotowawczym – łazienką, myjnią lekarzy, sterylizacji oraz resuscytacji noworodka. Przy salach porodowych będą łazienki z wanną lub prysznicem. Dodatkowo stworzone zostaną dwie sale przedporodowe i dwie sale poporodowe, każda z łazienką.
Wykonawcą prac będzie firma Arbud.