O powstaniu Parku Kulturowego Stary Radom mówi się od lat. W 2011 rada miejska przyjęła uchwałę o jego utworzeniu. To projekt, który zakłada rewitalizację części miasta położonej nad rzeką Mleczną. Obecnie teren ten jest niezagospodarowany i zdegradowany, ale jak zapowiadają władze miasta, ma się to zmienić. - W przyszłorocznym budżecie chcemy zarezerwować 200 tys. złotych na opracowanie dokumentacji projektowej Parku Kulturowego Stary Radom - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Jestem przekonany, że to projekt oczekiwany przez mieszkańców. Ma to być zaplecze wypoczynkowe dla radomian, ale oczywiście nie zamierzamy się skupić wyłącznie na funkcji rekreacyjnej. Chcemy by ten teren pełnił też funkcję edukacyjną, bo jest to miejsce, które ma ogromną wartość historyczną i wiele walorów przyrodniczych.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/piotrowka-zywa-historia-zdjecia/58783
Władze miasta zapowiadają, że będzie to atrakcyjne miejsce pokazujące początki osadnictwa w Radomiu. Ma to być przestrzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i rekreacyjnym. Na zagospodarowanie tego terenu miasto chce pozyskać fundusze unijne. - Regionalny Program Operacyjny województwa mazowieckiego to jest właśnie to źródło, które chcemy wykorzystać przy realizacji tego projektu. Mamy świadomość tego, że te kolejne pieniądze unijne w dużej części będą przyznawane na tzw. zielone projekty - wyjaśnia prezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/koncepcja-parku-kulturowego-stary-radom-gotowa-zdjecia/77361
Koncepcja Paku Kulturowego obejmuje m.in. zagospodarowanie grodziska na Piotrówce. - Planujemy uporządkowanie zieleni, rewitalizację samego wzgórza, budowę ekspozytora i stanowiska do obserwacji, które pokażą wizualizację grodu, budowę ciągów komunikacyjnych i ścieżki edukacyjnej, rozmieszczenie plansz pokazujących fazy rozwoju grodu i rekonstrukcję cennych znalezisk, w tym studni z IX wieku oraz chaty i dębowej drogi. Planowana jest też rekonstrukcja części osady podgrodowej, w tym budynków mieszkalnych i obiektów gospodarczych. Byłoby to miejsce dające możliwość prezentowania m.in. średniowiecznego rzemiosła - mówi zastępca prezydenta Mateusz Tyczyński.
Koncepcja zawiera także zagospodarowanie terenu między bulwarem a Mleczną. - To miejsca, które mają wiele walorów przyrodniczych. Chcemy je dobrze wykorzystać tworząc m.in. obszar, który roboczo nazwaliśmy „średniowieczny sad”, a także ogród sensoryczny, ekologiczne ścieżki edukacyjne, punkty widokowe, place zabaw i miejsca wypoczynku zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób starszych - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Projekt Parku Kulturowego Stary Radom ma być jeszcze w tym roku poddany pod konsultacje społeczne.
Koncepcja do pobrania - TUTAJ.