- Zaproszenie do Panamy otrzymaliśmy już podczas ŚDM w Krakowie, gdzie ZHR był największą jednostką ratownictwa medycznego. Prezydent Panamy był pod wielkim wrażeniem naszej służby. 1100 harcerek i harcerzy w 300 patrolach i punktach zapewniało wsparcie medyczne dla pielgrzymów – mówi hm. Adam Niemkiewicz, komendant Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego organizujący wyprawę. - Potem było wiele spotkań z Panamczykami. Wiedzieliśmy, że zostaliśmy oficjalnie zaproszeni jako jedyna tego typu formacja z całego świata. To wielkie wyróżnienie dla Polski. Poza wielkim zaangażowaniem ratowników, którzy wykonali ogrom szkoleniowej pracy, wyprawa nie doszłaby do skutku bez wsparcia polskiego rządu, Narodowego Instytutu Wolności oraz polskiej ambasady w Panamie.
Wśród przedstawicieli z naszego regionu jest sześć osób: dwie Pionek, trzy z Jedlni-Letnisko i dwie z Radomia. Jedną z nich jest radomianka Aleksandra Sobania, laureatka konkursu Rejs Niepodległości („Darem Niepodległości” - od maja - dookoła świata płynie w sumie 400 osób). Z Radomia jedzie także Anna Malinowska, która jest w wydziale komunikacji ZHR. - Bardzo cieszę się, że mamy możliwość pełnienia służby podczas tak ważnego wydarzenia. To duża odpowiedzialność, ale też duża radość, że można komuś pomóc - tłumaczy harcerka z Radomia. - Kosztowało nas to dużo pracy, ponieważ mimo tego, że stale podnosimy swoje umiejętności i realizujemy różne szkolenia, to tutaj musieliśmy przejść specjalny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, które daje kwalifikacje do tego rodzaju służby.
Ratownicy ZHR są doskonale przygotowani do zabezpieczenia medycznego uczestników ŚDM, które w tym roku odbędą się 10 000 km od Polski. Przeszli wiele godzin szkoleń, posiadają potrzebny sprzęt i podwyższali swoją kondycję fizyczną. Większość to drużynowi, którzy jako wolontariusze prowadzą gromady zuchowe i drużyny harcerskie.
Przygotowanie zaplecza i zorganizowanie służby dla tak dużego zespołu nie jest łatwe. Spotkania robocze z panamskim Komitetem Organizacyjnym ŚDM odbywały się od maja 2017 r. Pierwszy zespół harcerzy ZHR już od dwóch miesięcy w Panamie pracował nad przyjazdem kontyngentu. - Największe wyzwanie stanowiła logistyka. Kontyngent został podzielony na 20 grup. Sama podróż do Panamy dla zespołu 200 osób to wiele godzin lotu i przesiadki na trzech kontynentach. Zakończyliśmy etap planowania i jesteśmy gotowi do służby – mówi hm. Adam Niemkiewicz.
HOPR jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej powołaną 20 listopada 2002 r. Przygotowuje i szkoli harcerki i harcerzy ZHR do służby medycznej i ratownictwa w ZHR. HOPR organizuje ćwiczenia, szkolenia, manewry i w zakresie pierwszej pomocy, zabezpieczenie pracy śródrocznej gromad, drużyn i szczepów ZHR. Harcerki i harcerze ZHR prowadzą takie zajęcia w szkołach, świetlicach oraz organizują zabezpieczenie przedsięwzięć lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Podczas akcji letniej ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownicy wodni pełnią służbę na koloniach zuchowych, obozach harcerskich i wędrownych.
34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie potrwają od 22 do 27 stycznia.