Radom ma wspaniałą historią, którą trzeba przypominać i z której należy być dumnym – mówi Jarosław Kowalik, prezes Radomskiego Samorządu Obywatelskiego i pomysłodawca upamiętnienia hołdu pruskiego. - To w Radomiu została uchwalona konstytucja nihil novi, to tutaj doszło do podpisania unii wileńsko-radomskiej. Także w Radomiu – o czym wie niewielu radomian, także historyków – król Kazimierz Jagiellończyk przyjął hołd lenny od wielkiego mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena.
RSO postanowiło to wydarzenie przypomnieć tablicą na ścianie pozostałości po zamku królewskim, w którym do złożenia hołdu w 1489 roku doszło. - Mam nadzieję, że ta uroczystość i tablica przyczynią się do tego, że więcej radomian dowie się o istnieniu zamku. Bo, jak się zorientowałem po objęciu parafii farnej, dla wielu osób zamek jest nieznany; nie wiedzą ani gdzie stał, ani tego, że część zabudowy dotrwała do naszych czasów – mówi ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana.
Tablica ma wymiary 100 na 150 cm i poza informacją, że 18 listopada 1489 roku wielki mistrz krzyżacki Johann von Tieffen złożył w Radomiu hołd lenny Kazimierzowi Jagiellończykowi, zamieszczona na niej trzy płaskorzeźby: króla Kazimierza Jagiellończyka, orła piastowskiego i królewskiej pieczęci. Autorami projektu są Jarosław Kowalik i architekt Tadeusz Derlatka, a całość artystycznie przygotował radomski rzeźbiarz Dominik Wdowski. Tablica zawiśnie na ścianie jutro (środa) lub pojutrze, a jej odsłonięcie zaplanowano na piątek, 11 listopada.
Rocznica hołdu wypada parę dni później, ale ponieważ pogoda jest o tej porze roku kapryśna, a 18 listopada to dzień pracujący, więc postanowiliśmy zaprosić wszystkich na uroczystość odsłonięcia właśnie przy okazji obchodów Święta Niepodległości. Obchody przy pomniku na rynku powinny się skończyć ok. godz. 15 i wtedy wystarczy przejść kilkanaście metrów dalej Grodzką, do skweru Unii Wileńsko-Radomskiej. Serdecznie zapraszamy do upamiętnienia tego wydarzenia, które świadczy o królewskości Radomia i jego wielkiej historii.
Odsłonięciu tablicy towarzyszyć będą dwie baterie dział. O samym hołdzie pruskim w Radomiu opowie zaś Przemysław Bednarczyk. - Uroczystość uświetni swoją obecnością ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik – zapowiada Jarosław Kowalik.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.