W tym roku termometry często wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury wpływają nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta, w tym te przebywające w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. Obecnie znajduje się tam ponad 400 podopiecznych. W czasie upałów pracownicy schroniska robią wszystko, co w ich mocy, aby ulżyć zwierzętom w znoszeniu wysokich temperatur.
- Przede wszystkim ograniczamy aktywność i spacery psom. Zapewniamy im stały dostęp do świeżej wody, którą wymieniamy kilka razy dziennie oraz udostępniamy baseniki z wodą, w których mogą się schłodzić - mówił nam Paweł Janota, lekarz weterynarii.
https://www.cozadzien.pl/radom/przybywa-kotow-w-radomskim-schronisku/102567
Podobne zasady powinni wdrożyć wszyscy właściciele czworonogów.
- W czasie upałów ograniczmy aktywność fizyczną, zwłaszcza w godzinach, kiedy temperatura jest najwyższa. Zapewnijmy także stały dostęp do wody - tłumaczył nam Janota. - Najbardziej obawiamy się sytuacji, gdy występują jednocześnie wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do przegrzania zwierzęcia
Kiedy u psa pojawią się pierwsze objawy przegrzania, takie jak zianie, trudności w oddychaniu, płytki i skrócony oddech, leżenie oraz szukanie chłodnego miejsca, należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. W międzyczasie właściciel może jednak podjąć kroki w celu udzielenia pierwszej pomocy.
- Jak najprędzej należy zwierzę schłodzić. Używamy do tego ręczników zamoczonych w zimnej wodzie, ale nie może to być woda lodowata, żeby nie było dużej różnicy temperatur, bo możemy doprowadzić do odmrożenia. Ręczniki kładziemy na kark, barki, tam gdzie znajdują się duże naczynia i czekamy, jak oddech się ustabilizuje. W większości wypadków potrzebna jest jednak interwencja lekarska - mówił nam lekarz weterynarii. - Dotyczy to również kotów, ale one mają inną termoregulacje i rzadko się zdarza, żeby się przegrzały.
https://dami24.pl/wiadomosci/jak-pomoc-psu-w-upalne-dni/29993