Wyzwanie przedsiębiorcy w Polsce
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to zadanie pełne trudności, zwłaszcza w obliczu rosnącej biurokracji i zmian w przepisach podatkowych, takich jak Polski Ład. Wprowadzenie wielu nowych przepisów podatkowych, takich jak ustalenie składki zdrowotnej od dochodu, inflacja czy wzrost minimalnego wynagrodzenia, sprawia, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy działalności lub nawet jej zaprzestaniem.
Przykładem trudności jest sytuacja, w której firma zarabiając 30 tysięcy złotych miesięcznie, musi zapłacić niespełna 24% daniny od dochodu (łącznie z 4,9% składki zdrowotnej), opłacić koszty pracowników i radzić sobie z inflacją. Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych pozbawionych wsparcia z okresu pandemii, prowadzenie biznesu staje się prawdziwym wyzwaniem.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a ZUS
Czy istnieje sposób, aby prowadzić firmę w Polsce, unikając płacenia składek ZUS? Odpowiedź brzmi TAK. Wystarczy prowadzić działalność w formie spółki, stosując odpowiednią strategię rejestracji i prowadzenia.
W przeciwieństwie do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, spółki prawa handlowego, takie jak spółka z o.o., nie muszą opłacać składek ZUS. Oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy spółka z o.o. tworzona jest przez jednego wspólnika, który posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym, wtedy na gruncie Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest on traktowany przez ZUS jako osoba zatrudniona a spółka jest zobligowana do zarejestrowania się jako płatnik składek.
Dobrze mieć wspólnika
Jeśli chcesz zachować kontrolę nad spółką i jednocześnie uniknąć płacenia składek ZUS, wystarczy, że w Twojej spółce znajdzie się co najmniej jeden wspólnik posiadający niewielki udział. Taki wspólnik, jeżeli wartość jego udziałów nie przekracza 10% wartości kapitału zakładowego, nie jest uwidaczniany w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale jego obecność wystarczy, aby uniknąć składek zdrowotnych. Oczywiście jego obecność w spółce nie może pełnić funkcji wyłącznie przeciwdziałającej obowiązkowi składkowemu. Dobrze więc, żeby miał on wpływ np. na możliwość głosowania nad najistotniejszymi uchwałami, nawet jako mniejszościowy wspólnik. Chociaż brak jest przepisów, które nakazywałyby zarejestrowanie się do ZUS spółce, w której drugi wspólnik ma nawet tylko 1% udziałów, to jest to zaproszenie do kłopotów, ponieważ sądy orzekały już o pozorności takich konstrukcji w sytuacji gdy taki wspólnik nic nie wie o spółce, w której się znajduje.
Co z korzystaniem z publicznych świadczeń medycznych?
Możesz zachować to prawo, ustanawiając w spółce, że jako członek zarządu będziesz pobierać niewielkie wynagrodzenie. Kwota ta jest wolna od podatku dochodowego do kwoty 30 tysięcy złotych i stanowi koszty uzyskania przychodu spółki, a składka zdrowotna wyniesie tylko 22,50 zł. Jest to istotna różnica biorąc pod uwagę fakt, że właściciele wielu firm, za ten sam dostęp do publicznego lekarza płaci nawet kilka tysięcy złotych.
Prowadzenie spółki z o.o. może wydawać się skomplikowane, ale większość obowiązków formalnych może (a nawet powinna) zostać przejęta przez biuro rachunkowo-prawne. W efekcie spółka staje się korzystniejsza, a koszty księgowości znikają w obliczu potencjalnych korzyści. Biznes jest też lepiej pilnowany i uczy odpowiedzialności za pieniądze firmowe, ponieważ księgowa z pewnością zapyta o przelewy, do których brakuje faktur, lub o faktury, które nie zostały zapłacone spółce przez dłużników. Warto przy tym wybrać biuro, które kompleksowo wspiera firmę nie tylko księgowo jak i prawnie. Jako Kancelaria Rachunkowo - Prawna GESTOR wspieramy obecnych jak i nowych spółkowiczów we wszystkich aspektach prowadzenia biznesu w tej formie prawnej.
Podsumowanie
Prowadzenie firmy w Polsce to wyzwanie, ale istnieją legalne sposoby na uniknięcie płacenia składek ZUS i obniżenie podatków. Warto rozważyć założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, aby zoptymalizować koszty swojego biznesu. W kolejnych artykułach z serii "Praktyczne porady dla przedsiębiorców" omówimy korzyści podatkowe oraz inne udogodnienia wynikające z tej formy prowadzenia działalności.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony www.gestorpodatki.pl, gdzie znajdziesz więcej przydatnych porad prawnych i księgowych związanych z prowadzeniem firmy.