Jak wynika z danych Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu za 2014 rok blisko 89 proc. mieszkańców deklaruje, że segreguje odpady. W porównaniu z rokiem 2013 to wzrost o 15 proc. - Trend jest dobry. Oceniamy, że radomianie poprawnie segregują śmieci. Oczywiście zawsze można robić to lepiej, ale obecnie nie jest źle – twierdzi Agnieszka Korczak, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska.
Jak wynika z obserwacji pracowników urzędu i firm odbierających odpady, śmieci lepiej segregowane są w zabudowie jednorodzinnej. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że w zabudowie wielorodzinnej jest większa anonimowość. – Tam, gdzie są duże skupiska ludzi, łatwiej podrzucić do kosza przy bloku odpady nieposegregowane. Przy domkach jednorodzinnych pracownicy mogą zweryfikować, czy właściciele nieruchomości prawidłowo segregują odpady – wyjaśniła wicedyrektor Agnieszka Korczak.
Będzie kolejny punkt selektywnej zbiórki odpadów?
Nowe przepisy zakładały, że punkty selektywnej zbiórki odpadów będą znajdowały się w każdym z pięciu okręgów, na które zostało podzielone miasto. Tak się jednak nie stało, a jedyny w mieście taki punkt znajduje się przy ul. Witosa 96. - Przepisy ustawy zostały złagodzone i nie ma już wymagań, aby powstało aż tyle punktów. Dążymy jednak do tego, aby w Radomiu był drugi taki punkt, w południowej części miasta. Znalezienie odpowiedniego miejsca nie jest jednak łatwe; musi być ono odpowiednio przystosowane i znajdować się z dala od zabudowań, aby nikomu nie przeszkadzać. Mamy na uwadze fakt, że mieszkańcy południowej części miasta mają daleko na Witosa. Staramy się organizować mobilne punkty – powiedziała wicedyrektor wydziału środowiska.
Problemowe odpady – co z nimi zrobić?
Większość radomian chce poprawnie selekcjonować odpady, ale czasami nie wiemy, gdzie dany śmieć ma trafić. Zapytaliśmy przedstawicielkę wydziału środowiska.
- zapalniczka – frakcja mokra
- zabrudzona odzież/bielizna – frakcja mokra
- opakowanie po paście do zębów – frakcja sucha
- termos – potłuczone szkło ze środka to frakcja mokra, obudowa plastikowa lub metalowa - frakcja sucha
- opakowanie po aerozolach – frakcja sucha
- puszka po rybach – frakcja sucha
- paczka po papierosach – frakcja sucha
- pety – frakcja mokra
- tetrapaki – frakcja sucha
Wicedyrektor Agnieszka Korczak przypomina, że opakowania po produktach, które wyrzucamy do frakcji suchej mają być opróżnione, ale nie muszą być umyte!
Do specjalnych pojemników wrzucamy: baterie, przeterminowane leki i tzw. elektrośmieci.
Gdzie wyrzucić szkło?
Najwięcej problemów sprawia radomianom selekcjonowanie szkła. Odpady szklane będące opakowaniami, czyli np. butelki i słoiki – niepotłuczone - wyrzucamy do tzw. dzwonów. Potłuczone szkło to odpad, który wyrzucamy do frakcji mokrej. Natomiast stłuczona szyba okno lub szklany stolik to odpad, który należy oddać do tzw. gabarytów albo potraktować jak odpad budowlany.