Zwiedzanie radomskiej fary poprzedziła promocja przewodnika w Resursie Obywatelskiej. Jedną z tajemnic, o której mówił dr Łukasz Zaborowski, jest wygląd wewnętrzny świątyni.
- Nie wiadomo, jak fara wyglądała na samym początku. O ile wygląd zewnętrzny jest znany, o tyle wewnętrzny pozostaje tajemnicą. Pomiary poczynione w nawie główne wskazują, że kościół należał do grupy małopolskich kościołów pseudodwunawowych. Takie kościoły są w Stopnicy, Szydłowie, czy Wiślicy. Charakteryzują się tym, że jest jedna nawa, ale pośrodku stoją filary. W źródłach natomiast nie zachowały się ślady takich filarów. Możliwe, że kościół był tak zaprojektowany w czasach Kazimierza Wielkiego, ale nie zdołał on dokończyć ten fundacji - tłumaczy dr Zaborowski.
W wieży farnej znajdują się trzy dzwony - Maryja, Paweł i Kazimierz. Jest tam też sygnaturka "Barbara", co rodzi pytanie - skąd w Radomiu obecność patronki górników?
- Fundator kaplicy Warcabowskiej - Jan Warcab jest zapisany w jednym ze źródeł jako były górnik. Jeśli było go natomiast stać na ufundowanie kaplicy, to prawdopodobnie był byłym przedsiębiorcą górniczym, a raczej rudnikiem. Znana jest rodzina Warcabów z okolic Szydłowca, gdzie była wydobywana ruda żelaza - wyjaśnia.
Niewiele osób wie natomiast, że od 2020 r. na wieży farnej znajdują się relikwie.
- Kościół farny posiada trzy relikwiarze z cząstkami drzewa krzyża świętego. Jeden z nich proboszcz, ks. Mirosław Nowak, na początku zarazy umieścił na szczycie wieży i pobłogosławił miasto - powiedział dr Łukasz Zaborowski.
W środku fary przewodnik opowiadał m.in. o kaplicy Kochanowskich, która znajduje się po prawej stronie ołtarza.
- Ona powstała w latach 30. XVII w. Ufundował ją Jan Kochanowski z Baryczy. To bratanek poety Jana Kochanowskiego i syn Andrzeja Kochanowskiego. Na herbach na sklepieniu widać inicjały "IKChK", czyli Jan Kochanowski, Chorąży Koronny - mówił dr Zaborowski.
Na najbliższe kilkanaście dni zaplanowane są kolejne atrakcje w ramach Kazików. 10 marca odbędzie się wieczór poezji "Trzy kwadranse z Kazimierzem", 11 marca III Regionalny Zlot Kolekcjonerski, a 12 marca Bieg Kazików.
Punktem kulminacyjnym będzie 19 marca. Odbędzie się wówczas Wielki Test Wiedzy o Radomiu, a po nim zostanie wręczona Nagroda im. św. Kazimierza.