-To wielki dzień. Po prostu wygraliśmy wyścig. Wygraliśmy mistrzostwo Polski, jeśli nie mistrzostwo świata! Mamy Muzeum Polskich Rowerów, które jest jedyne w Polsce - mówił podczas uroczystego otwarcia Łukasz Wykrota, pomysłodawca i kurator wystawy. - Radom na mapie świata zostaje zaznaczony jako perełka, jako pierwsze miasto gdzie znajduje się Muzeum Polskich Rowerów. Jest to niewątpliwie wizytówka naszego miasta.
W muzeum, które prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji są prezentowane eksponaty pochodzące od prywatnych kolekcjonerów i pasjonatów m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”, którego projekt dotyczący utworzenia Mobilnego Muzeum Rowerów, głosami radomian znalazł się w Budżecie Obywatelskim 2017 . W sumie udało się zgromadzić ponad sto jednośladów. Na wystawie można było podziwiać zarówno rowery rekreacyjne, bicykle, wyścigowe, wojskowe, jak również dziecięce. Nie zabrakło również pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.
Pierwsza wystawa nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Na której można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy, a także inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-muzeum-polskich-rowerow-w-radomiu-zdjecia/55032
- To jest miejsce absolutnie niezwykłe ze względu na historię, którą tu prezentuje, ale też ze względu na to, jak powstało. To jest niezwykła, romantyczna historia. Zaczęło się od ludzkiej pasji i zaangażowania, kolejnym krokiem był Budżet Obywatelski i to, że radomianie chcieli tego muzeum w formie mobilnej i na koniec doszło do połączenia tego wszystkiego z otwartością miasta, decyzją o finansowaniu i z ludzkiej pasji zrodziło się coś naprawdę niezwykłego. Mam nadzieję, że będzie to jedna z perełek Radomia. Miejsce do którego naprawdę warto przyjeżdżać - mówił Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta.
Odwiedzających po wystawie oprowadzali członkowie Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” ubrani w dawne stroje. Atrakcji tego dnia oczywiście nie brakowało, bo uroczystemu otwarciu towarzyszyło szereg innych imprez. Przy okazji można było obejrzeć piękne, zabytkowe samochody, a także przedwojenne motocykle. Na otwarciu pojawili się również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, którzy od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery „Łucznik” do celów inscenizacyjnych. Rekonstruktorzy zaprezentowali m.in. jedyny w kraju „strzelający rower”. Był też pokaz kierowania ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Był także czas, aby porozmawiać z legendami radomskiego kolarstwa, jak chociażby z Andrzejem Burdą.
Muzeum mieści się w budynku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 4. Można je zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9-16, w soboty i w niedzielę od 12-16. W maju godziny funkcjonowania muzeum mają zostać wydłużone.