Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jerzy Stuhr w Radomskim Centrum Onkologii

Jerzy Stuhr w Radomskim Centrum Onkologi

Jerzy Stuhr jest ambasadorem krakowskiego Centrum Psychoonkologii Unicorn. W Radomiu otworzył pierwsze poza Krakowem i Warszawą warsztaty terapii simontonowskiej dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich. - W czasie choroby grałem zdrowego. Jako aktor znam pewne techniki – mówił Jerzy Stuhr na spotkaniu z pacjentami w Radomskim Centrum Onkologii. Artysta w obecności pacjentów RCO opowiadał, jak radził sobie w trudnej życiowej sytuacji i jak potem próbował wspierać innych.

Jerzy Stuhr, na spotkaniu w Radomiu przyznał, że jest „kompletnym samoukiem” jeśli chodzi o stosowanie terapii pozamedycznych. – Intuicyjnie wpadłem na jedno: niezwykle istotnym jest kumulacja energii w sobie. Pracuję w takim zawodzie, w którym człowiek co wieczór musi w sobie znaleźć i skumulować pewien duży ładunek energii, żeby go oddać publiczności. Tak więc szkoła wzbudzania w sobie i gromadzenia ładunku energetycznego jest mi bliska. I wiedziałem w czasie choroby, że byłoby to dla mnie niezwykle istotne, żebym ja codziennie sprawdzał stan mojej energii i starał się ją wyzwolić – mówił aktor. Zdradził, że czasem są to banalne rzeczy, o których mówi też leczącym się osobom. – Choćby to, że rano przed obchodem lekarskim jeśli tylko siły mi pozwoliły byłem ubrany. Bo sobie pomyślałem, że jak mnie lekarz zobaczy w łóżku, to on ma nade mną przewagę, a jeśli ja w ubraniu przed nim stoję, to jesteśmy w sobie równi. Tak myślałem i to mi się sprawdzało – przyznał. Potem zaczął spisywać wszystko, co robi i okazało się, że powstał dziennik, który później okazał się –jak twierdzili lekarze – książką terapeutyczną.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/jerzy-stuhr-na-otwarciu-warsztatow-terapii-simontonowskiej-w-rco-zdjecia/60004

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Pacjenci obecni na spotkaniu otrzymali książki napisane przez Jerzego Stuhra, podarowane szpitalowi. Aktor podpisywał książki wraz z dedykacjami dla chorych.– W psychoonkologii panuje takie przekonanie, że każdy pacjent jest specjalistą od swojego zdrowia i każdy ma ten potencjał, który my właśnie poprzez te warsztaty pomagamy wydobyć, bo nie każdy ma tak genialne zdolności jak profesor Stuhr – mówiła z kolei Iwona Rutka,psychoonkolog. Wyjaśniała, że Carl Simonton był onkologiem i poddając pacjentów radioterapii zauważył, że nie u wszystkich terapia przynosi jednakowe efekty. – Okazało się, że po serii badań i obserwacji okazało się, że z jednej strony jest kwestia nastawienia do choroby, a z drugiej oczekiwań – zaznaczyła.

Warsztaty uczą zatem pacjentów kumulowania energii, odkrycia tego, że ona w ogóle jest i jak ją podtrzymywać, jak można zmienić nastawienie, jak mózg ludzki wpływa na cały organizm – Wszystko zaczyna się od myślenia, ponieważ to myślenie powoduje określone emocje, a emocje przekładają się na działanie, na zachowanie. Albo ktoś widzi sens w leczeniu, albo nie – zaznaczyła Iwona Rutka. Jak przyznała również psychoonkolog, na warsztatach rozmawia się jak "oswoić" śmierć. - Generalnie w naszej kulturze śmierć wciąż jeszcze pozostaje w temacie tabu, to my na tych warsztatach uczymy pacjentów określonych technik, jak sobie poradzić z tym myśleniem o śmierci we właściwy sposób, aby nie trwali w poczuciu beznadziei, tylko starali się cieszyć życiem tu i teraz. 

W spotkaniu z pacjentami oaz dziennikarzami wzięli też udział Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca oraz prof. Zoran Stojcev, dyrektor medyczny i kierownik oddziału chirurgii onkologicznej, którzy przedstawili możliwości szpitala dotyczące kompleksowego leczenia nowotworów.

Warsztaty Terapii Simontonowskiej organizowane przez Radomskie Centrum Onkologii pod patronatem Unicorn i odbędą się one w dniach 21-25 października, w godz. 14-18. Zajęcia będą odbywać się w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego Arka w Radomiu – ul Kelles- Krauza. Jest to również hotel dla pacjentów Radomskiego Centrum Onkologii, którzy nie wymagają hospitalizacji podczas leczenia. Warsztaty prowadzić będzie specjalista psychoonkolog mgr Iwona Rutka. Dlaczego warto brać udział w warsztatach przekonywały pani Monika i Jolanta, które w Krakowie brały udział w takich warsztatach, ale chcą w nich wziąć udział ponowie. - Czułam się porozdzierana, moje myśli były rozdarte na kawałki i obiecałam sobie wtedy, że jeżeli przeżyję operację to wezmę udział w tych warsztatach - przyznała pani Monika. - Miałam obawy o wyniki, do dziś dnia nie potrafię powiedzieć "jestem zdrowa", a tego właśnie chcę się nauczyć, żeby mieć w sobie chęć życia i w to uwierzyć, że jestem zdrowa. Terapia mówi też o tym, żeby cieszyć się życiem, cieszyć się deszczem, słońcem i wydaje mi się, że mi się to udało, bo na to, co kiedyś nie zwracałam uwagę dziś dostrzegam. Ale jeszcze czegoś mi brakuje, dlatego zdecydowałam się, że od poniedziałku zaczynam warsztaty.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach są proszone o kontakt na adres mail: j.fafara@onkologiaradom.pl lub telefonicznie pod numerem tel: 790–314-821.

Warsztat jest częściowo współfinansowany przez uczestników. Koszt uczestnictwa dla pacjentów i ich bliskich wynosi 200 zł. Pozostałe koszty organizacji pokrywa Radomskie Centrum Onkologii.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy