W sumie zespół opiniujący wybrał 125 projektów z 277 propozycji. Część wniosków musiała zostać odrzucona, bowiem nie spełniała kryteriów merytorycznych i finansowych. Chodziło tu m.in. o przeznaczenie pieniędzy publicznych na prywatne nieruchomości, jak chociażby remont kamienicy nienależącej do miasta.
- Cieszę się, że udało nam się doprowadzić ten proces do końca. Przez kilka miesięcy ciężko pracowaliśmy, aby stworzyć listę inwestycji, które w znaczny sposób ułatwią życie mieszkańcom Radomia. Każdy wybrany projekt ma swoje odrębne uzasadnienie. Przypomnę, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Radom został podzielony na pięć obszarów i jeden ogólnomiejski. Na każdy z nich przeznaczymy po 500 tys. zł. Uważam, że sama liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła pokazuje, że budżet obywatelski jest doskonałym pomysłem. Ludzie chcą mieć wpływ na architekturę Radomia, kulturę, sport czy rozrywkę. Taka postawa może tylko cieszyć - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.
Teraz najważniejszą kwestią pozostanie głosowanie, które potrwa od 10 czerwca do 30 sierpnia. Ostatecznie wybrane propozycje poznamy do 15 listopada.
- Głosować będzie można tylko raz na taką ilość projektów, którą uważamy za najlepszą. Równie dobrze możemy zagłosować na jedną inwestycję, jak i na wszystkie 125 projektów. Każda osoba będzie mogła zagłosować tylko raz stawiając krzyżyk na skali ocen od 0 do 5. Przypomnę, że przed głosowaniem będzie trzeba okazać dokument tożsamości. To pozwoli nam na wprowadzenie danych do specjalnego systemu, który uniemożliwi wielokrotne głosowanie. Urny, do których będą wrzucane wypełnione karty, ustawiono w Centrum Komunikacji Społecznej i Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim, w biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9 oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1 - tłumaczy Paweł Dycht, kierownik referatu komunikacji społecznej w Urzędzie Miejskim w Radomiu.
Dodatkowo stałe punkty do głosowania będą funkcjonowały - w godzinach od 8 do 15 - w PSP nr 3, PSP nr 21, PSP nr 24, PSP nr 4 oraz w VII Liceum Ogólnokształcącym. Dodatkowo mobilne urny będą pojawiać się na miejskich imprezach. Nad głosowaniem będą czuwały osoby, które zainteresowanym będą mogły
przedstawiać opis i uzasadnieni wszystkich zatwierdzonych projektów. Na karcie do głosowania zostanie umieszczonych wszystkie 125 wniosków. Możemy glosować na dowolną ich liczbę, stawiając krzyżyk koło danego projektu. A są one różne. Radomianie proponowali np. stworzenie informatora dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, szczepienie dziewcząt i kobiet przeciwko rakowi szyjki macicy, budowę astro-bazy (pisaliśmy o tym TUTAJ), modernizację parkingów, budowę boisk, oświetlenia czy skateparku.