Kamienica Deskurów ma zostać oddana do użytku w połowie 2020 roku. Takie są przynajmniej plany. Elewacja nowej kamienicy jest już gotowa w ponad 90 proc. Wewnątrz trwają prace wykończeniowe. A w odrestaurowanej kamienicy Deskurów ma powstać Instytut Miejski.
– W projekcie, który napisaliśmy, i który udało się miastu wygrać, było to dwadzieścia kilka mln zł na odbudowę tak naprawdę kamienicy Deskurów, ale jednym z warunków było wypełnienie funkcji kulturalnej, powołanie instytucji, która będzie animować życie kulturalne na terenie Miasta Kazimierzowskiego, i która będzie prowadzić też działalność muzealną w samej kamienicy Deskurów – wyjaśnia Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
Jak już informowaliśmy, radni PiS do tych zapowiedzi podchodzą bez entuzjazmu i zapowiadają, że nie poprą uchwały o utworzeniu Instytutu Miejskiego. Bowiem jak mówiła Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu: „ Mamy wątpliwości, co do powołania kolejnej instytucji, dlatego, że chcielibyśmy w pierwszej kolejności dokonać analizy jeżeli chodzi o wynagrodzenia, i o zatrudnienie w tych instytucjach kultury, które już w mieście funkcjonują”.
https://www.cozadzien.pl/radom/instytut-miejski-w-kamienicy-deskurow-kto-za-kto-przeciw/61026
Zachowania radnych PiS nie rozumie historyk Adam Duszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowewgo. – Wydaje mi się, że to zamieszanie jest zamieszaniem czysto politycznym i jest to zupełnie tej instytucji i naszemu miastu kompletnie niepotrzebne – mówi historyk Adam Duszyk.
Według Adama Duszyka, pomysł z Instytutem Miejskim jest pomysłem – jak się wyraził – genialnym. – Pomysł prezydenta, żeby stworzyć tam coś w rodzaju Europejskiego Centrum Solidarności czy instytucję, która pokazywałby wszystkie radomskie protesty od rewolucji 1905 roku poprzez protest „My chcemy światła”, radomski czerwiec, strajk na politechnice – jest genialnym pomysłem. To by świetnie uzupełniało to, co będzie działo się w przyszłości w Muzeum Jacka Malczewskiego i w kamienicach Gąski i Esterki, gdzie powstaje Muzeum Historii Radomia, które zakończy swoją opowieść na roku 1945 – przyznaje Duszyk.
Rewitalizacja kamienicy Deskurów dostała około 20 mln złotych unijnego dofinansowania. Dotacja ma być rozliczona do lipca przyszłego roku. Otwartym pozostaje pytanie czy miasto będzie musiało dotację zwrócić jeżeli Instytut Miejski w kamienicy Deskurów nie powstanie?