Karabinki zostały ufundowane przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Będą one przeznaczone do realizacji szkoleń strzeleckich studentów Uniwersytetu Radomskiego, w tym nauki obsługi broni oraz bezpiecznego zachowania się na strzelnicy.
- Inicjatywa narodziła się na naszym wydziale z pomysłu naszego kolegi, posła Andrzeja Kosztowniaka. On był z nami od początku do końca realizacji tego projektu – mówiła dr hab. Joanna Smarż, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego.
Producentem karabinków jest Fabryka Broni „Łucznik”.
- To są na razie cztery zestawy, ale myślę, że to początek dalszej współpracy – mówił Radosław Pypeć, dyrektor finansowy Fabryki Broni „Łucznik”. – To jest idealne odwzorowanie karabinka szturmowego używanego przez Wojsko Polskie. Studenci, którzy będą korzystać z tej broni, będą mogli „przesiąść się” na karabinek szturmowy, który jest używany w walce.
Ze szkoleń będzie korzystać blisko 700 osób studiujących prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne.
- Dzisiaj rozpoczynamy proces, który stanowi praktyczne szkolenie dla studentów, obejmujące dwa istotne obszary. Po pierwsze, dzięki wsparciu Fabryki Broni i Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, studenci będą mieli możliwość zdobywania praktycznych umiejętności. Drugi aspekt to wymiar społeczny, skupiający się na kształtowaniu postaw proobronnych - zaznaczył płk. rezerwy Sławomir Gąsior, nauczyciel akademicki, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego. - Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania strzelnicy w budynku uczelni.
W przyszłym roku na uczelni ma powstać nowy kierunek. Zawiązana współpraca z Fabryką Broni pomoże w jego udoskonaleniu.
- Mam nadzieję, że współpraca z Fabryką Broni będzie szersza. Prawdopodobnie od przyszłego roku będziemy prowadzili kierunek technik służb mundurowych, więc taki sprzęt tym bardziej się przyda – mówił dr hab. inż. Wojciech Żurowski, prorektor ds. badań naukowych.
To ważny projekt nie tylko dla wykładowców uczelni, ale także dla studentów.
- Dzięki temu będziemy mogli w praktyce zobaczyć i dowiedzieć się w jaki sposób działają te karabinki i jak bezpiecznie się nimi posługiwać, co jest najważniejsze. Będziemy mogli doświadczyć tego, o czym słuchamy na zajęciach – mówiła Natalia Pacek, studentka piątego roku prawa. – To jest duży krok dla naszej uczelni.
- Bardzo dziękujemy za tę inicjatywę. Studia powinny mieć także walor praktyczny, to jest szczególnie ważne dla kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i dzięki temu projektowi właśnie będziemy mogli tego doświadczyć – mówił Piotr Gałecki, student piątego roku prawa.
Pneumatyczny karabinek treningowy "beryl" jest szkoleniową odmianą 5.56 mm karabinka szturmowego "beryl". Karabinek wystrzeliwuje 6 mm niebarwiące kompozytowe pociski o niskiej energii (poniżej 2 J). Pozwala prowadzić skuteczny ostrzał na odległość do 40 metrów. Pędnikiem dla pocisków jest sprężone powietrze. Napęd stanowi mechanizm z cylindrem, tłokiem i sprężyną napędzany silnikiem elektrycznym (źródło: fabrykabroni.pl)