XII Bieg Kazików zakończył tegoroczne obchody Kazików, które w naszym mieście trwały od ubiegłego piątku (1 marca). Bieg Kazików to jedna z największych imprez biegowych w regionie. Z roku na rok bieg cieszy się coraz większym powodzeniem. W tegorocznym biegu o puchar Prezydenta Miasta wystartowało 1171 osób. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia 10 km. W biegu zwyciężył Artur Kozłowski z wynikiem 29 min i 47 sek. Na drugim miejscu był Robert Głowała (29 min 49 sekund) a trzeci Dmytro Didovodiuk z Ukrainy (29 min 57 sekund). Najlepszym zawodnikiem z Radomia okazał się Mateusz Kaczor, który zajął ósme miejsce. Ostatni sklasyfikowany uczestnik przebiegł dystans 10 km w 1 godz. 20 min.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/bieg-kazikow-2019-zdjecia-cz-ii/54474
Oprócz biegu głównego odbył się również bieg szkół ponadgimnazjalnych i bieg charytatywny, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na skomplikowaną operację i rehabilitację małego Franka. W biegu szkół ponadgimnazjalnych pobiegło 30 osób. Najszybszy był Paweł Krawczyk uzyskując wynik 6 minut i 4 sekund.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/bieg-kazikow-2019-zdjecia-cz-i/54473
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/charytatywny-bieg-kazikow-zdjecia/54472
Tegoroczny program obchodów Kazików obfitował w wiele wydarzeń. Kulminacyjnym momentem oczywiście było ogłoszenie laureata Nagrody św. Kazimierza. W tym roku nagroda została przyzna po raz 11 i powędrowała do klasztoru oo. Bernardynów w Radomiu. Komisja konkursowa doceniła imprezy, które złożyły się na obchody rocznicy przybycia zakonników do naszego miasta. - Wszyscy nominowani to wspaniali radomianie, którzy znakomicie działają na rzecz naszego miasta - mówił wiceprezydent Karol Semik.
Bernardyni zorganizowali m.in. ogólnopolską konferencję naukową zatytułowaną „Wpisani w dzieje miasta. 550 rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia 1468-2018”. Konferencji towarzyszyło wydawnictwo poświęcone temu wydarzeniu. Statuetkę - i 5 tys. zł - odebrał ojciec Stanisław Górka, gwardian radomskich bernardynów. - Przez wspomniane 550 lat ojcowie bernardyni wpisali się pięknie w dzieje Radomia - powiedział ojciec Górka, dziękując za wyróżnienie. - Chcemy kontynuować to dziedzictwo. Ta nagroda jest dla nas zobowiązaniem do jeszcze gorliwszej troski o przekazywanie naszych franciszkańskich wartości. To wymaga pracy duszpasterskiej, ale też dbałości o nasz piękny obiekt, prawdziwą perełkę na ziemi mazowieckiej, aby służył mieszkańcom Radomia.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/nagroda-im-sw-kazimierza-ad-2019-zdjecia/54286
Ważnym punktem Kazików był także VI Wielki Test Wiedzy o Radomiu. W szranki stanęły 24 drużyny. Pytania autorzy testu podzielili na cztery grupy; uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o historii Radomia, jego gospodarce czy kulturze. Najlepsza okazała się drużyna Radomskiego Klubu Turystyki Rowerowej PTTK „Orkan”. Drugie miejsce zajęła reprezentacja portalu Radom Retrospekcja, a trzecie - drużyna Prezydenta Miasta Radomia.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/kaziki-2019-vi-wielki-test-wiedzy-o-radomiu-zdjecia/54285
Poznaliśmy także laureatów Muzycznych Kazików. O nagrodę walczyło sześć zespołów i trójka solistów. Nagroda główna, statuetka i 2 tys. zł powędrowała do zespołu New Amsterdam, a nagrodę publiczności (1 tys. zł) otrzymał zespół Zwierzyniec. Muzycy obu formacji są zafascynowani muzyką rockową.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzyczne-kaziki-w-resursie-zdjecia/54275
W ramach tegorocznych Kazików odbyło się otwarcie dwóch wystaw: fotografii Jerzego Kutkowskiego pt. „Kościoły Wilna” i grafiki Grety Grendaitė z Kowna pt. „Wojenne taktyki". Jerzy Kutkowski przedstawiając swoje fotografie skoncentrował się na kościołach rzymskokatolickich, których często historia związana jest z Polską. Autor sfotografował 15 kościołów. Wystawę można oglądać w Resursie do 29 marca. Z kolei inspiracją do powstania grafik Grety Grendaitė stała się twórczość hiszpańskiego malarza Francisco Goi. Autorka zauważa wojenne taktyki w codziennym życiu, to całkiem nawet niewinne zabawy i gry dzieci, aż po relacje osób dorosłych, jak: wykluczenie, bieda czy agresja. Cykl powstał w 2010 roku i stale się rozrasta. Wystawa grafik czynna będzie do 22 marca.
W Ramach święta patrona naszego miasta Radom odwiedzili członkowie Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza. Zaprezentowali w naszym mieście repliki regaliów, czyli insygniów koronacyjnych. Prezentacja replik była też okazją do poznania historii zakonu. Odbyła się też pierwsza publiczna prezentacja gotyckiej rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem. Figura pochodzi prawdopodobnie z II poł. XIV wieku. Po konserwacji rzeźba została umieszczona w muzeum katedralnym.
Do organizacji obchodów włączyła się również Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi. Patronem placówki jest przecież św. Kazimierz Jagiellończyk. Szkoła przygotowała m.in. korowód, który przeszedł ulicami miasta.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/ulicami-radomia-przeszedl-barwny-korowod-ku-czci-sw-kazimierza/54308