Syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej, któremu nadano imię Kazimierz urodził się w Krakowie 3 października 1458 roku. Królewicz w Radomiu bywał wielokrotnie, ale ten najważniejszy pobyt przypada na lata 1481-1483. Przez te dwa lata Kazimierz rządził w zastępstwie ojca Koroną. Zmarł na gruźlicę na zamku w Grodnie 4 marca 1484 i został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521, ale bulla zaginęła. Ponowną wydał w 1602 roku papież Klemens VIII.
Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Od 4 marca 1983, za sprawą papieża Jana Pawła II, stał się patronem Radomia, a od 25 marca 1992 - patronem diecezji radomskiej. 4 marca, w dzień św. Kazimierza w Wilnie od 400 lat odbywa się Kaziuki - słynny jarmark odpustowy. Na pomysł, by także w Radomiu obchodzić święto patrona wpadli przed 15 laty pracownicy Resursy Obywatelska. I kontynuują tradycję do dzisiaj.
- Jak co roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń, by uświetnić obchody święta patrona naszego miasta – podkreślają pracownicy Resursy.
Kaziki zainauguruje w sobotę msza św. odpustowa w bazylice św. Kazimierza pod przewodnictwem ordynariusza diecezji radomskiej bpa Marka Solarczyka. Tego samego dnia Resursa Obywatelska zaprosi na spotkanie z dr. Łukaszem Zaborowskim. Rozmowa toczyć się będzie wokół jego przewodnika - „Sanctuarium Praecursorum. Fara Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu”. Chętni będą też mogli zwiedzić z autorem kościół farny.
Także w tym roku razem nie zabraknie wydarzeń odwołujących się wprost do epoki Jagiellonów oraz przypominających postać św. Kazimierza królewicza i jego związki z Radomiem.
Szczególny nacisk Resursa Obywatelska położy na atrakcje rodzinne i przeznaczone dla uczniów oraz wydobywanie smaczków z lokalnej historii. Służą temu m.in. liczne propozycje warsztatów oraz specjalna, jubileuszowa edycja Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu, w którym zmierzą się trzyosobowe drużyny reprezentujące różne stowarzyszenia i instytucje.
Tradycyjnie zwieńczeniem obchodów będzie wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza, przyznawanej za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W tym roku nagroda wręczona zostanie już po raz 15.
Program Kazików 2023
Sobota, 4 marca
godz. 12 – msza św. odpustowa w bazylice św. Kazimierza pod przewodnictwem bpa Marka Solarczyka
godz. 17 – promocja przewodnika dra Łukasza Zaborowskiego „Sanctuarium Praecursorum. Fara Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu”
godz. 19 – zwiedzanie kościoła farnego św. Jana Chrzciciela połączone z oprowadzeniem przez autora przewodnika, dra Łukasza Zaborowskiego
6-17 marca, godz. 10-14
Warsztaty dla dzieci szkół podstawowych związane tematycznie ze św. Kazimierzem.
* Warsztaty plastyczne „Dlaczego jest nam bliski Święty Kazimierz?” połączone z prelekcją tematyczną
* Warsztaty kaligraficzne „W kajecie św. Kazimierza. Poznajemy pisanie kaligraficzne” połączone z prezentacją multimedialną
Zapisy grup zorganizowanych: e-mail: [email protected]; tel. 48 362 85 90
Piątek, 10 marca
godz. 18 - „Trzy kwadranse z Kazimierzem” – wieczór poezji, prowadzenie: Adrian Szary
Sobota. 11 marca
godz. 10-14 - III Regionalny Zlot Kolekcjonerski – spotkanie pasjonatów historii, kolekcjonerów, prezentacja zbiorów z różnych dziedzin
Niedziela, 12 marca
godz. 11-15 - Bieg Kazików 2023 – szczegóły www.radombiega.pl
godz. 16-18 - Bajkowa Niedziela w Resursie
– II Mały Test Wiedzy o Radomiu – rodzinny quiz z nagrodami
- Prezentacja nowej propozycji warsztatów dla dzieci „Walizki edukacyjne Resursy”
Wtorek, 14 marca
godz. 18 - Retrospotkanie 47 – „Kazimierz Paździor – mistrz olimpijski z Radomia”
Sobota, 18 marca
godz. 18 - „Wokół herbu Radomia. Dyskusja” – prowadzenie Robert Utkowski
Niedziela, 19 marca
godz. 15-17- X Jubileuszowy Wielki Test Wiedzy o Radomiu
– Wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza
Wszystkie wydarzenia, jeśli w programie nie jest wskazane inaczej, odbędą się w siedzibie OKiSz „Resursa Obywatelska” przy ul. Malczewskiego 16