Pierwsze taxi na świecie
Za pierwsze taksówki można uznać starożytne rydwany, które za opłatą woziły klientów po rzymskich drogach. W Europie za prototypy taksówek można uznać pojazdy z XVII wieku na licencji, które usprawniały transport publiczny. W XIX wieku przewoźnicy przesiedli się do kabrioletów - dwukołowych i jednokonnych powozów. To od tych pojazdów wywodzi się termin taksówka. Auta świadczące usługi przewozowe stały się popularne w wielu krajach dopiero na początku XX wieku. W 1891 roku Wilhelm Bruhn wynalazł pierwszy taksometr, który rejestrował przebytą odległość i umożliwiał pobieranie opłat za przejazd. W 1907 roku wszystkie londyńskie taksówki zostały wyposażone w licznik niemieckiego wynalazcy. Od czasu skonstruowania tego urządzenia wzrósł popyt na usługi taksówkarskie.
Taksówki w Radomiu
Pierwsze samochody w Polsce, które oferowały płatne przejazdy, pojawiły się w stolicy na początku XX wieku. Nie były popularne i przedsiębiorstwo, które wypuściło pierwsze taksówki, zbankrutowało. W latach 20. taksówek na warszawskich ulicach było sporo. Do czasu kryzysu w 1929 roku. Wówczas większość taksówkarzy zrezygnowała z zawodu. Taxi zyskało na popularności pod koniec lat 50. i na ulicach nie tylko stolicy, ale także innych polskich miast pojawiły się samochody z taksometrami. W 1951 roku po Warszawie kursowały sowieckie auta GAZ Pobieda oznaczone po bokach wzorem szachownicy.
W Radomiu pierwsze auta świadczące usługi taksówkarskie, ozdobione szachownicami oraz herbami miasta, pojawiły się w 1961 roku. Na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji pojazdy marki Warszawa zapewniały płatny transport dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Taxi w Radomiu stały się wkrótce tak popularne, że przedsiębiorstwo za zgodą władz miasta zwiększyło przydział z 9 do 16 aut. Rok później MPK uruchomiło trakcje taksówek bagażowych. W 1963 roku radomskie taksówki wraz z autobusami MPK przejechały łącznie 4,5 miliona kilometrów oraz przewiozły 39 milionów pasażerów. Warsztaty MPK przystosowane były do naprawy autobusów. Usuwanie awarii w samochodach było sporym wyzwaniem. Dlatego po kilku latach przedsiębiorstwo zaczęło wycofywać się ze świadczenia usług taksówkarskich.
Historia pokazuje, że to właśnie dzięki skonstruowaniu taksometru, ten rodzaj komunikacji miejskiej zyskał na popularności. Znalazło się wielu chętnych do prowadzenia taksówkarskiego biznesu. Dziś wiele firm proponuje niedrogie i bezpieczne transporty osobowe, a ich ceny można sprawdzić w serwisie tania taxi, który porównuje ceny przejazdów w wielu miejscach w Polsce.