[gallery id=1199]
Budowa Pałacu Sprawiedliwości u zbiegu ulic Warszawskiej i Parkowej przez wiele miesięcy przebiegała sprawnie. W połowie kwietnia budynek był już gotowy w stanie surowym. I wtedy też stanęły wszelkie prace budowlane. Powód? Kłopoty finansowe ówczesnego wykonawcy inwestycji - firmy Polbud z Bielska Podlaskiego. Kilkanaście dni później kierownictwo Sądu Okręgowego w Radomiu zerwało umowę ze spółką i nakazało przeprowadzenie inwentaryzacji budowy.
- Udało nam się zakończyć ten proces i pod koniec lipca ogłosiliśmy przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji. Oferty będzie można składać do 3 września. Nowa firma będzie miała 30 miesięcy na dokończenie budowy - mówi Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.
Nowy wykonawca będzie musiał m.in. zainstalować węzeł cieplny i system sygnalizacji pożaru oraz kontroli dostępu. Trzeba także dokończyć montaż instalacji wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, centralnego ogrzewania oraz wentylacji. Do wyłonionej w przetargu firmy należy też zagospodarowania terenu - roboty drogowe, nasadzenia zieleni i montaż oświetlenia. Wybrany we wrześniu wykonawca wyposaży pomieszczenia sądu w regały, kasy pancerne, bramkowy detektor metali i urządzenie do prześwietlania bagaży.
Dotychczas na inwestycję w Radomiu wydano 21 mln zł. Udało się wybudować całą konstrukcję budynku głównego, a nawet podzielić pomieszczenia. Zamontowane zostały okna aluminiowe i świetliki dachowe. Gotowe są także centrale wentylacyjne i agregaty chłodnicze oraz konstrukcja podjazdu dla osób niepełnosprawnych i postument pod posąg Temidy przy schodach wejściowych do budynku frontowego.
W Pałacu Sprawiedliwości znajdą się m.in. archiwa, specjalne sale do przesłuchań nieletnich, pokoje narad, osobne wejścia oraz korytarze, w których oskarżeni nie będą mieli możliwości kontaktowania się ze świadkami czy z publicznością. Zaprojektowano też bezpieczne sale rozpraw o zaostrzonym rygorze. Wokół budynku powstanie parking na 150 samochodów.