- Do tej pory przeszkoliliśmy ok. 1700 kobiet. Cały kurs trwa 2,5 miesiąca w tym czasie jest poruszana tematyka wiktymologiczna, a po jego ukończeniu każda kursantka otrzymuje pamiątkowy certyfikat. Panie dowiedzą się jak uniknąć zagrożenia w naszym codziennym życiu oraz jak nie stać się ofiarą przestępstwa. – powiedziała Donata Zychmańska, Rzecznik Stowarzyszenia „Bezpieczne Miasto”.
Każdy kurs kończy się egzaminem praktycznym, jednakże udział w nim jest dobrowolny. Ścieżka zdrowia - bo tak nazywa się sprawdzian umiejętności - jest przeprowadzana w klubie "Strefa G2", w którym kursantki są z zaskoczenia atakowane przez napastnika. Kurs cieszy się dużym powodzeniem, a świadczy o tym fakt, że niektóre z kobiet po raz kolejny biorą udział w zajęciach.
- W tym roku trzeci postanowiłam skorzystać z udziału w kursie samoobrony. Pierwszy raz zapisałam się na zajęcia, które były jeszcze prowadzone przez policję. Za każdym razem było na prawdę świetnie. Wszystko dzięki trenerowi, który jest bardzo dobrym instruktorem. Dzięki jego zajęciom czuję się o wiele bezpiecznej i pewniej. Trener co prawda daje wycisk, ale tak powinno być, bo przez to dużo możemy się nauczyć. Uważam, że dałabym sobie radę w chwili zagrożenia, choć kiedyś na pewno bałabym się napastnika. Na zakończenie kursu możemy w praktyce zastosować swoje umiejętności i biorę w niej udział za każdym razem. - powiedziała Elżbieta Lech.
Jakie korzyści płyną z wzięcia udziału w kursie samoobrony dla kobiet?
- Kobiety przede wszystkim mogą czuć się o wiele bezpieczniej, a poza tym wzmacniają siłę fizyczną oraz kondycję psychiczną. Jest to możliwe dzięki temu, że uczą się technik obrony pomocnych w przypadku zagrożenia ze strony napastnika. Zazwyczaj kiedy ktoś nas atakuje, wpadamy w panikę, więc moje zajęcia uczą pewności siebie. Na zajęciach uczymy się podstawowych technik łatwych do zapamiętania, ponieważ w razie zagrożenia szybciej można działać. Oczywiście kursantki są informowane o tym, żeby nie prowokować pewnych sytuacji, kiedy reagować, a także o tym,w jaki sposób najczęściej atakują przestępcy. Wszystkie uczestniczki przechodzą zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Otrzymują również informacje dotyczące zagadnień dotyczących odpowiedzialności karnej z zakresu obrony koniecznej - poinformował Dariusz Kołodziej.
Warto dodać, że instruktor od wielu lat jest związany z wydziałem prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystał opracowując "Podręcznik samoobrony dla kobiet". Jego ideą jest m.in. przełamywanie stereotypów dotyczących ograniczonych umiejętności skutecznej samoobrony.
„Poczucie bezpieczeństwa mężczyzn i kobiet znacznie się od siebie różni, m.in. dlatego, że panuje ogólne przeświadczenie, że kobieta jest łatwiejszym celem ataku, że stawia mniejszy opór i nie jest w stanie skutecznie się obronić"