W ostatnich dniach (10 grudnia) Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 102. przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer i Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy.
Wśród ostatnich kilkunastu potwierdzonych przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego są koty, lisy, sarna i kuna domowa.
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł określił obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny. To:
- powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.
- w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),
- dzielnice Warszawy: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów miasta stołecznego Warszawy.
"Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane" - mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na gov.pl.
Pies na smyczy, kot w zamknięciu
Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki.
Obowiązuje też nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu; pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.
Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 8 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Ostatnio, od 15 do 30 listopada na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, mińskiego, nowodworskiego, legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, przysuskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, radomskiego, m. Radom, szydłowieckiego, m. st. Warszawa, wołomińskiego, warszawskiego zachodniego, wyszkowskiego i zwoleńskiego.
Zaszczep pupila, to tylko chwila
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Jak postępować w przypadku pogryzienia lub pokąsania przez dzikie zwierzę?
1. Dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany)
2. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub numer 112.
3. Jeśli doszło do pogryzienia przez dzikie zwierzę, a nie ma możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
4. W przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.
5. Jeżeli ustalenie właściciela zwierzęcia domowego jest niemożliwe, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.