We wtorek, 24 marca odbyła się kolejna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego ministra zdrowia, podczas której ogłoszone zostały kolejne obostrzenia w Polsce w związku z epidemią koronawirusa.
- Przykłady krajów Europy pokazują, że tam, gdzie liczba przypadków zakażenia wynosi 20 tysięcy i więcej, dochodzi do załamania służby zdrowia i selekcji pacjentów, brakuje też odpowiedniej ilości sprzętu - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Co nas czeka?
* ograniczenia w przemieszczaniu się, dotyczące każdego mieszkańca i życia codziennego. Zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami - do pracy, na zakupy czy do apteki. Wyprowadzenie psa, spacer - tylko samotnie w okolicy domu. Zero tolerancji dla spotkań na placach zabaw, skwerach, bulwarach.
* kolejny apel do seniorów i osób starszych o bezwzględne pozostanie w domach - Chrońmy ich poprzez zachowanie dystansu, ograniczajmy kontakt z nimi - apelowano po raz kolejny. - Kupujemy tym samym czas na kolejne działania, dalsze wzmocnienie służby zdrowia oraz przygotowanie kolejnych szpitali. Wspierajmy się nawzajem! - powiedział premier.
- To decyzja niezbędna do maksymalnego ograniczenia aktywności społecznej. Tylko to może powstrzymać falę zachorowań, inaczej nie pokonamy wirusa. Ratujemy tym samym życie swoje, swojej rodziny oraz lekarzy i medyków - z kolei przyznał minister Szumowski.
* będą działać tylko te firmy, które nie mogą świadczyć pracy zdalnie oraz firmy transportowe, związane z handlem, logistyką i zapewnieniem dostaw produktów żywnościowych
* ograniczenie zgromadzeń do zera - maksymalnie do 2 osób! (nie dotyczy członków tej samej rodziny, mieszkających razem). Nadal obowiązują wszelkie ograniczenia w galeriach handlowych.
* nie ma uzasadnienia dla blokowania miast lub powiatów, czy zawieszenia komunikacji publicznej.
- Decyzje te są podyktowane aktualną wiedzą epidemiczną i sytuacją w sąsiednich państwach. Im wcześniej wprowadzamy, tym lepiej, ale wszystkie modele rozwoju wirusa podpowiadają, że tylko maksymalne ograniczenie kontaktów pozwoli na osiągnięcie odpowiedniego efektu - przyznaje Szumowski.
Jeżeli chodzi o rozwiązania Tarczy Antykryzysowej mają być wprowadzone możliwie jeszcze w tym tygodniu. Zawieszenie ZUS dla wielu firm ma być wprowadzone od 1 kwietnia.
Ile testów na koronawirusa ma rząd?
- Około 100 000 testów w laboratoriach, jednocześnie ok. 3 tysiące testów na dobę wykonuje się obecnie. Kolejne setki tysięcy testów sprowadzamy do Polski. Tzw. szybkie testy przekazano do szpitali zakaźnych celem sprawdzenia w praktyce. Doświadczenia innych krajów pokazują, że nie zawsze są one skuteczne - mówił minister zdrowia