Było to drugie spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; przedstawiciele służb, które wchodzą w jego skład, zaprezentowali efekty działań, które zostały podjęte, od czasu poprzedniego posiedzenia (23 stycznia). - Prezydent chciał usłyszeć, jaki jest etap realizacji tych zadań, które zostały przydzielone i jakie jest zabezpieczenie mieszkańców naszego miasta przed ewentualną epidemią – mówił na chwilę przed środowym (4 marca) posiedzeniem zespołu płk rez. Sławomir Figarski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Ochrony. - Do chwili obecnej nie mamy na terenie Radomia zdiagnozowanego przypadku potwierdzonego koronawirusa.
Dotychczas działania w kierunku ochrony przed ewentualną epidemią były prowadzone trzyetapowo. Przede wszystkim miały być przeprowadzone tak, aby nie wzbudzać niepotrzebnego niepokoju i paniki. - Koronawirus jest zagrożeniem, ale panika i koronawirus to wróg o wiele większy. W pierwszej kolejności sprawdziliśmy procedury, zdefiniowaliśmy braki i uzupełniliśmy je. W drugim etapie, gdy koronawirus pojawił się już w Europie, wystosowaliśmy zalecenia, które były konsultowane z sanepidem, przekazaliśmy do komórek Urzędu Miejskiego i podległym mu jednostkom – mówi płk Figarski.
Zalecono np., by środki do dezynfekcji były ogólnodostępne dla pracowników i by śledzić komunikaty wydawane przez sanepid, resort zdrowia czy NFZ. - Jeśli faktycznie pojawi się zagrożenie, jesteśmy na nie przygotowani – zapewnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Ochrony.
Czy szpitale są gotowe?
Radomski Szpital Specjalistyczny zapewnia, że ma odpowiednią liczbę środków dezynfekujących, specjalistycznych masek, kombinezonów, a w te środki ochrony – na wszelki wypadek – zostały wyposażone poszczególne oddziały. - Dostaliśmy je z rezerw strategicznych. Personel został poinformowany, jak należy postępować. Odbyły się trzy spotkania z kierownikami oddziałów. Oddział zakaźny jest przygotowany na przyjęcia pacjentów – relacjonował prezydentowi w krótkim raporcie dyrektor miejskiej lecznicy Marek Pacyna.
Odwiedziny w RSS są wstrzymane ze względu na ewentualne przypadki koronawirusa i na epidemię grypy. Pierwszą osobą przyjętą szpitala z podejrzeniem koronawirusa była kobieta, która wróciła z Hongkongu; pacjentka trafiła do lecznicy we wtorek, 3 marca. Natomiast w środę, 4 marca został przyjęty drugi pacjent, który miał kontakt z osobą zarażoną (w Niemczech). Próbki zostały wysłane do badania do Warszawy, a wyniki mają być w czwartek, 5 marca.
Na terenie miejskiej lecznicy został rozstawiony specjalny, ogrzewany namiot, który będzie – na wypadek epidemii – pełnił funkcję Polowej Izby Przyjęć. Namiot postoi kilka godzin, bo to jedynie ćwiczenia, które prowadzone są razem ze strażakami. Z kolei zespoły ratownictwa medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przewożą pacjentów, którzy albo mają objawy, albo mają podejrzenie koronawirusa. - Transport odbywa się na oddział zakaźny RSS, a także do szpitali ościennych, na przykład do Warszawy. Oczywiście przewożenie pacjentów odbywa się przy zachowaniu wszelkich procedur. Nasze zespoły, w zależności od zdarzenia i wyjazdu, są ubrane w kombinezony indywidualne, kombinezony ochronne lub też maseczki – zapewnia Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
https://www.cozadzien.pl/radom/koronawirus-specjalne-namioty-przed-szpitalem/63238
Na wyposażeniu pogotowia jest komora, która służy izolacji pacjenta zakażonego. - Posiadamy również urządzenie do dezynfekcji karetek. To urządzenie do zamgławiania, już było zastosowane dzisiaj. Wystąpiliśmy o rezerwę strategiczną do wojewody mazowieckiego; prosimy o kombinezony ochronne, maski, gogle, preparaty do dezyznfekcji rąk i sprzętu – wyliczała.
Z kolei jak przekazał Krzysztof Zając, zastępca dyrektora Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, placówka posiada sprzęt jedynie z własnych zasobów, dlatego wystąpiła do wojewody, aby otrzymać w szczególności maski i kombinezony; jeszcze nie ma zwrotnej informacji. Szpital, tak jak i miejska lecznica, jest w stanie najwyższej gotowości. - Jesteśmy w stanie zorganizować, w miarę szybko, 15 łóżek na oddziale pulmonologii, gdzie są wydzielone izolatki – mówił Zając.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/spotkanie-miejskiego-zespolu-zarzadzania-kryzysowego-zdjecia/63241
Dwóch pracowników MSS przebywa w domu na obserwacji. Materiał do badań został zawieziony do Warszawy. Jedna osoba na pewno jest zdrowa, wyniki drugiej mają być 5 marca.
Sanepid: Na tę chwilę sytuacja wygląda dobrze
W Polsce jest jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem (Zielona Góra). - Nadzorem sanitarnym objętych jest 29 osób. To są osoby, które wróciły z krajów, gdzie już jest utrwalona transmisja wirusa; nie miały kontaktu z osobami chorymi, ale ze względu na prewencję i profilaktykę są pod naszym nadzorem. Dla większości z tych osób dziś jest ostatni dzień nadzoru – mówiła Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
Zastępca kierownika Wydziału Edukacji przekazał informacje, że do placówek oświatowych na terenie Radomia trafiły materiały, w których mowa np. o zasadach higieny.