Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kościół na Glinicach. Kolejny rok remontu

Kościół na Glinicach. Kolejny rok remontu
Na wiosnę ruszy kolejny etap prac związanych z renowacją monumentalnego kościoła na Glinicach, które trwają od kilku lat. W tym roku zaplanowano wykonanie m.in frontonu i arkad od strony ul. Kościelnej czy rekonstrukcję przykościelnego placu. Dotychczasowy remont pochłonął już około miliona 800 tysięcy złotych. Kompleksowa rewitalizacja obiektu potrwa jeszcze kilka lat.

Przygotowania do remontu kościoła na Glinicach pw. Najświętszego Serca Jezusowego rozpoczęły się w 2012 roku od stworzenia dokumentacji oraz uzyskania pozwoleń budowlanych. Pierwsze prace ruszyły natomiast w kwietniu następnego roku. Wówczas został odrestaurowany hełm wieży głównej, a na murze wokół świątyni zainstalowano 1,5 metrowe ogrodzenie. W następnych latach prowadzone były prace przy bocznej wieży z kolumnami na wysokości figury Jezusa i frontonie. Powstały nowe schody wraz z barierkami i podjazdem dla osób poruszających się na wózkach, odrestaurowano także drzwi.

W ubiegłym roku obiekt został ponadto podświetlony. Jest to nowoczesna iluminacja całej bryły kościoła utrzymana w dwóch kolorach, odcieniach ciepłych i zimnych. - Glinice położone są, jako dzielnica, nieco wyżej od Śródmieścia, dlatego kościół po zmierzchu widać w zasadzie z każdego punktu w Radomiu.  Wydaje się, że jest to jeden z najbardziej fachowo oświetlonych budynków w skali Radomia, bo iluminacje nie są jakoś szczególnie uwypuklone w naszym mieście. Fara ma dość bogatą iluminację czy Urząd Miejski, ale nie są to wielkie dzieła w skali Radomia - mówi ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii.

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego

Koszt wykonanych do tej pory prac to ok. 1 milion 800 tys. złotych, a to tylko jedna trzecia potrzeb. Jak wyjaśnia proboszcz, podstawę finansowania remontu monumentalnej świątyni stanowią ofiary parafian. Dodatkowo uzyskane środki pochodzą z Urzędu Miejskiego w Radomiu (w sumie ok. 150 tys. w dwóch transzach) oraz sejmiku województwa mazowieckiego. - W ubiegłym roku sejmik przekazał 740 tysięcy złotych w ramach tworzenia Szlaku Architektonicznego Stefana Szyllera, którego parafia stanowi jeden z obiektów. Nie wszystkie pieniądze zostały wykorzystane na remont, część została przeznaczona na uruchomienie szlaku - wyjaśnia proboszcz. - Ciężko jest uzyskać pieniądze z Ministerstwa Kultury. Ministerstwo ma wiele wniosków z całej Polski, a w stosunku do skali potrzeb środki są minimalne. Dalej jednak będziemy się o nie starać - zapowiada ks. Adamczyk.

- Na ten rok planujemy zrobienie frontonu od strony ulicy Kościelnej tzn. wieży bocznej i arkad od tej samej strony oraz rekontsrukcję placu przed kościołem. W następnych latach prace będą związane z wymianą dachów w nawie głównej, poprzecznej i nawach bocznych oraz renowacją tynków, ponadto prace związane z oknami czy drzwiami - wylicza proboszcz. Całościowe zakończenie remontu planowane jest dopiero za kilka lat. - Wszystko zależy od progów finansowych. Chcielibyśmy ukończyć remont na jubileusz w 2021 roku. Wówczas będziemy obchodzić 100-lecie parafii.Przygotowujemy się do  świętowania. Możliwe, że uroczystości odbędą się w czerwcu przy okazji parafialnego odpustu - dodaje.

Turystyczna trasa Szlaku Architektonicznego Stefana Szyllera powstała z inicjatywy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego i tutaj też została w uroczyście otwarta. Szlak wiedzie do 12 obiektów w Radomiu i na ziemi radomskiej, które znajdują się na trasie 260 kilometrów. Należą do nich kościół i dawna kaplica na radomskich Glinicach, magazyny tytoniowe przy ul. Wierzbickiej i obecna siedziba Imperial Tobacco Polska, kościół pobernardyński, a także świątynie w Jedlni, Białobrzegach, Cerekwi, Sadach, Suchej, Szydłowcu, Pionkach i Przytyku składają się na Szlak Architektoniczny Stefana Szyllera. Więcej na temat szlaku pisaliśmy TUTAJ.

Parafię na Glinicach pw. Najświętszego Serca Jezusowego powołano 28 kwietnia 1921 roku, natomiast kościół, który został wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku, remontowany jest po raz pierwszy.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy