Przed Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu stanęła wystawa plenerowa "Królewskie przywileje Radomia i radomian". Mieszkańcy mogą ją oglądać do 30 czerwca. Podczas otwarcia nie zabrakło także tematu odbudowy zamku królewskiego.
Oficjalne otwarcie wystawy plenerowej "Królewskie przywileje Radomia i radomian" odbyło się w środę, 27 marca. Usytuowana przed muzeum wystawa jest poświęcona dziejom królewskiego miasta Radomia w kontekście nadawanych miastu przywilejów królewskich.
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego bardzo mocno dba o tę historię naszego miasta - mówił Dawid Ruszczyk, dyrektor radomskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Dobrze, że wracamy jeszcze głębiej do historii i pokazujemy bogactwo naszego królewskiego miasta. Bardzo dobrze, że zaczynamy prezentować mieszkańcom, trochę jak turystom, miasto z nowej perspektywy, aby mogli je ponownie pokochać, zrozumieć i odkryć na nowo.
Na wystawie zobaczymy skany oryginalnych dokumentów z pieczęciami: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy, Władysława I V, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego, Augusta III Wettina, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
- To fascynujące, że w XXI wieku odkrywamy w polskich archiwach nieznane wcześniej rzeczy, które rzucają nowe światło na historię naszego miasta - mówił Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - A już za trzy tygodnie będziemy z panem Dawidem Ruszczykiem promować kolejny tom z cyklu "Panteon najwybitniejszych włodarzy miasta Radomia" poświęcony jednemu z najwybitniejszych prezydentów naszego miasta Józefowi Grzecznarowskiemu.
Kuratorem wystawy jest prof. Dariusz Kupisz, który podczas swoich badań nad dziejami Radomia natrafił na zupełnie nieznane dokumenty królewskie nadające miastu określone profity.
- One były przechowywane w tzw. skrzynce miejskiej na ratuszu miejskim, który niegdyś stał tutaj na radomskim rynku. Potem po rozbiorach, gdy ten ratusz rozebrano, przeniesiono je do siedziby, w której obecnie obraduje rada miejska. A u schyłku XIX wieku większość z nich trafiła do Warszawy. Szczęśliwie przetrwały Powstanie Warszawskie i dzisiaj główny zbiór tych przywilejów, które się zachowały, a na które natrafiliśmy przy okazji zbierania materiałów do monografii Radomia, znajduje się właśnie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Są to dokumenty pergaminowe, jest ich ok. 30. Kilka znajduje się też w Archiwum Diecezjalnym w Sandomierzu, nieliczne w Archiwum Narodowym w Krakowie - mówił prof. Dariusz Kupisz, kurator wystawy. - Na wystawie jesteśmy w stanie zaprezentować tylko niektóre z nich, te bardziej atrakcyjne, przy których zachowały się pieczęcie królewskie.
Podczas otwarcia wystawy, wicemarszałek województwa mazowieckiego zapowiedział wsparcie w procesie odbudowy zamku królewskiego w Radomiu.
- Jestem przekonany, że uda nam się odbudować Bramę Krakowską i podjąć takie działania, które będą starały się tą przepiękną historię miasta królewskiego Radomia w sposób szczególny podkreślać. Mówię tutaj o wszystkich rozmowach, które prowadzimy oraz o tym, co zawsze podkreślam – jeśli pojawi się wola odbudowy zamku królewskiego w Radomiu, to samorząd województwa mazowieckiego będzie w tym uczestniczył finansowo. To jest nasza deklaracja - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Wystawę "Królewskie przywileje Radomia i radomian" można oglądać do 30 czerwca.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl