Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Dziś (18 sierpnia) mija 40 rocznica tragicznej śmierci kapłana, który towarzyszył protestującym robotnikom 25 czerwca 1976 roku i błogosławił manifestujący tłum ze schodów kościoła Świętej Trójcy. Radomska delegatura IPN postanowiła przybliżyć mieszkańcom naszego miasta postać ks. Romana Kotlarza, który stał się swoistą „ikoną” protestu robotniczego w czerwcu 76'.
- W broszurce opisujemy dzieje życia i działalności duszpasterskiej księdza, a także przedstawiamy - oczywiście w dużym skrócie - te wszystkie działania, które zmierzały do wyjaśnienia przyczyn tragicznej śmierci ks. Romana 40 lat temu – tłumaczy dr Arkadiusz Kutkowski, z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Broszura powstała w ramach cyklu „Patroni naszych ulic” prowadzonego przez IPN. Do tej pory Instytut Pamięci Narodowej przygotował kilkanaście takich broszur. Są one poświęcone osobom, które funkcjonują w przestrzeni publicznej naszych miast. Do tej pory IPN wydał broszury m.in. o: Janie Pawle II, Irenie Snedlerowej, Józefie Piłsudskim, Wincentym Witosie czy „Ince”.
- Chodzi o to, aby uświadomić mieszkańców, że warto znać patrona swojej ulicy – kim był i jakie wydarzenia historyczne są z nim związane – dodaje Kutkowski.
Broszurę przybliżającą postać ks. Romana Kotlarza można odebrać bezpłatnie w siedzibie delegatury IPN w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53. Broszurę można również pobrać ze strony internetowej - TUTAJ.
Ks. Roman Kotlarz - niezłomny kapłan, legendarny kapelan robotników radomskiego Czerwca ’76, męczennik czasów komunizmu. Urodził się 17 października 1928 roku w Koniemłotach koło Staszowa, zmarł 18 sierpnia 1976 w szpitalu w Radomiu. Przez 15 lat był proboszczem parafii w Pelagowie - Trablicach. W trakcie protestów w czerwcu 1976 roku błogosławił protestujący w Radomiu tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców". Pogrzeb ks. Kotlarza, 20 sierpnia 1976 roku, przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Trumnę z ciałem księdza nieśli na barkach robotnicy. Pochowany został w Koniemłotach w rodzinnym grobie.