Voluntarius (łac.) znaczy dobrowolny. Z własnej nieprzymuszonej woli zgłaszają się do różnych organizacji, by pomóc innym. Często są to drobne czynności, pomoc w domowych obowiązkach. Ale zbierają też nakrętki czy koce potrzebne schronisku dla zwierząt. Wolontariusze. Ich pomoc jest nieoceniona. – To także odwiedzanie rówieśników, którzy są na nauczaniu indywidualnym i mają ograniczony kontakt z uczniami. Odwiedzają ich, żeby potowarzyszyć, nawiązać jakieś relacje – mówi Ewa Kamińska, wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka”. – Chodzą też do osób starszych, pomagają w zakupach i innych prostych rzeczach jak wytrzepanie wytrzepanie dywanów czy umycie okien w okresie przedświątecznym. Takie drobne rzeczy, które może są drobne, a dla niektórych osób są na wagę złota.
To także czytanie książek, gra w szachy – jest to zależne od umiejętności czy zdolności danego wolontariusza. Często wolontariusze mają własne inicjatywy, uruchamia się ich kreatywność. Centrum wolontariatu wspiera systematyczny wolontariat, bo – jak mówi Ewa Kamińska - to kształtuje też charakter. – To kształtuje najlepsze cechy, takie jak odpowiedzialność. Uważamy, że każdy, kto jest w naszym centrum młodzieżowego wolontariatu, to minimalnie dwie godziny tygodniowo powinien poświęcić na taką systematyczną pracę społeczną. I oni to robią. Później, jak już to wchodzi w krew, to przynosi to efekty i owoce w przyszłości – przekonuje Kamińska.
Od ponad 20 lat Arka przyznaje wyróżnienia w konkursie „8 Wspaniałych”. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży prospołecznej i już można zgłaszać do nagrody wolontariuszy. Można zgłosić pojedynczą osobę, ale tez całą grupę. Wyróżnienia przyznawane są w kilku kategoriach uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. – Chodzi o młodzież, która jest aktywna, nie jest bierna, chce robić coś fajnego i w tych małych ojczyznach podejmuje różne działania, które są wzorotwórcze dla rówieśników. Kandydatów na ogół zgłaszają osoby, które zauważają tę aktywność, kandydat nie zgłasza się sam. Karty zgłoszeniowe wypełniają osoby, które uważają, że taki mody człowiek zasługuje na to, żeby go wypromować, pokazać, że wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle rówieśników – zaznacza wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.
Zgłoszenia do 25 lutego można przynosić do sekretariatu Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” przy ul. Chrobrego 7/6 w Radomiu. Formularz zgłoszeniowy można też otrzymać mailem pisząc na adres scmarka@gmail.com
Konkurs w Radomiu odbędzie się 23. raz. Samorządowy konkurs nastolatków organizowany jest przy współpracy z Urzędem Miejskim w Radomiu (Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej).