Uroczystości rozpoczęła msza święta w radomskiej katedrze. Po mszy, w Parku Kościuszki od strony ul. Sienkiewicza odbyły się oficjalne uroczystości.
- Dla radomskich ludowców Stanisław Mikołajczyk jest symbolem heroizmu i bezkompromisowej walki o lepsze jutro. 11 sierpnia 1946 roku, w okresie najcięższej walki z komunizmem, Stanisław Mikołajczyk zgromadził wokół siebie tysiące Polaków, którzy jeszcze wierzyli w wolną Rzeczpospolitą - mówił marszałek, Adam Strzuik - Dzisiaj w Radomiu, symbolu oporu robotników, stanęła ławeczka naprzeciwko Kamienia Tadeusza Kościuszki. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji upamiętnienia. Mikołajczyk siedzi na ławeczce oparty o walizkę, symbol emigracji, do której został zmuszony przez komunistów. Obyśmy nigdy nie musieli z powodów politycznych opuszczać naszej Ojczyzny - mówił marszałek.
- To już trzecia postać, która w podobnej formie została upamiętniona w naszym mieście. Wcześniej na Placu Konstytucji 3 Maja pojawiły się rzeźby przedstawiające prof. Leszka Kołakowskiego oraz Witolda Gombrowicza. Z inicjatywą ustawienia ławeczki Mikołajczyka wyszli działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił prezydent Radomia, Radosław Witkowski - Myślę, że to ciekawy sposób przypomnienia postaci, która zapisała się w historii naszego kraju i Radomia, a jednocześnie jest to forma architektoniczna, wzbogacająca przestrzeń miejską - dodał prezydent.
W uroczystości wziął udział również poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Mirosław Maliszewski, który m.in. odczytał list Władysława Kosiniaka-Kamysza z tej okazji. Maliszewski dziękował również osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. O wydarzeniach w mieście związanych z Mikołajczykiem mówił historyk, dr Adam Duszyk.
- Jak wszyscy wiemy Radom jest postrzegany jako miasto buntu, miasto niepokorne. 11 sierpnia 1946 roku na tym placu odbyła się ogromna demonstracja, ponad 20 tys. osób przyjechało wyrazić swoje poparcie Stanisławowi Mikołajczykowi w nierównej walce z komunistami, z Bolesławem Bierutem - mówił Adam Duszyk - W katedrze odbyło się nabożeństwo, poświęcono powiatowy sztandar PSL-u, a później - jak wiemy z relacji - tłum prawdopodobnie na rękach przeniósł Stanisława Mikołajczyka aż do ulicy Moniuszki do kina "Bałtyk" . Tam Mikołajczyk z balkonu przemawiał do zgromadzonych. Teraz nawet zgłaszają się osoby, które mają nowe wiadomości na ten temat, jakieś nowe relacje. Pojawiła się nawet informacja, że w Radomiu był planowany zamach na Stanisława Mikołajczyka przez służby komunistyczne - do którego nie doszło. Prawdopodobnie była to największa demonstracja poparcia tego polityka w tamtym okresie - dodał.
Autorem ławeczki Stanisława Mikołajczyka jest prof. Andrzej Brzegowy.