Jak poinformował Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki wydał dotychczas 100 poleceń lekarzom i pielęgniarkom do podjęcia pracy we wskazanych placówkach, w których wystąpiła trudna sytuacja kadrowa z powodu epidemii koronawirusa. Stawiło się jedynie 15 osób.
Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wojewoda skierował ośmiu lekarzy i osiem pielęgniarek. Zgłosiły się... tylko trzy pielęgniarki. W sumie od początku walki z epidemią Mazowiecki Szpital Specjalistyczny odnotował 206 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - 116 wśród personelu i 90 wśród pacjentów. W związku z tak licznym zachorowaniem, a także tym, że znaczna większość personelu przebywa również na zwolnieniach, sytuacja kadrowa szpitala jest bardzo tragiczna. W obecnej sytuacji każda para rąk i pomoc jest na wagę złota. Do szpitala mogą się również zgłaszać chętni wolontariusze.
Wojewoda zapowiada skierowanie wniosków do sądu przeciwko lekarzom i pielęgniarkom, którzy mimo decyzji nie stawili do pracy w wyznaczonym szpitalu. Ponadto wojewoda będzie kierował wnioski do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej” – zapowiedziano w komunikacie.
Wojewoda w przypadku niestosowania się do decyzji skieruje do placówki kolejnych lekarzy. Z kolei na te osoby, które nie wypełniają nałożonego obowiązku, nakładane będą kary administracyjne od 5 do 30 tys. zł. Do tej pory Konstanty Radziwiłł nałożył pięć kar po 5 tys. zł.
Apel do lekarzy
Wojewoda wystosował również apel do lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, w którym podziękował personelowi za trwanie przy pacjentach mimo bardzo trudnej sytuacji. Jednocześnie zaapelował, aby chętni do pomocy pracownicy służby zdrowia zgłaszali się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
"Mimo często bardzo trudnych warunków pracy, daje się zauważyć bezprzykładne zaangażowanie w profesjonalne i zdyscyplinowane działania na rzecz ograniczenia epidemii oraz opiekę nad chorymi i będącymi w potrzebie. Wszystkim lekarzom, lekarzom dentystom, pielęgniarkom i położnym za to bardzo dziękuję.
W związku z epidemią w wielu placówkach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej występują nagłe niedobory kadry lekarskiej. Niejednokrotnie, w związku z czasową niezdolnością do pracy spowodowaną chorobami, izolacją lub kwarantanną lekarzy, dochodzi do krytycznych sytuacji w zakresie opieki nad pacjentami. Z takiej grupy lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych chętnych do podjęcia się pomocy w miejscach szczególnie zagrożonych brakiem personelu, pozwolę sobie korzystać w pierwszej kolejności"- napisał w apelu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.