Wiosna roku 2012 była dla Programu III Polskiego Radia szczególna – 30 marca kończyła świętować (premierą spektaklu „Trójka do potęgi” w Teatrze Syrena) półwiecze istnienia, a 20 kwietnia jubileusz 30-lecia obchodziła Lista Przebojów Trójki. Kojarzona głównie z Markiem Niedźwieckim, miała też wielu „druhów zastępowych”. Poza Markiem Niedźwieckim LP3 prowadzili: Artur Orzech, Roman Rogowiecki, Piotr Majewski, Marek Wiernik, Marcin Łukawski, Wojciech Zamorski, Agnieszka Szydłowska, Tomasz Żąda, Sławomir Szczęśniak, Grzegorz Miecugow, Bożena Sitek, Rafał Turowski, Mariusz Owczarek, Iwona Wieraszko, Paweł Sito, Piotr Stelmach oraz słuchacze Jakub Jarosz i Mateusz Tomaszuk.
Właściciel portalu www.nasz.park.pl, słuchacz Trójki i wielbiciel Listy zaproponował, by tak zacny jubileusz połączyć z akcją proekologiczną. Nazwano ją „PioSęki, czyli drzewa przebojów”. Rozdano wtedy słuchaczom Trójki 50 tys. sadzonek buków, klonów, lip i dębów z autografami znanych polskich artystów, m.in. Artura Andrusa, Edyty Bartosiewicz, Urszuli Dudziak, Stefana Friedmanna, Kory, Doroty Miśkiewicz, Wojciecha Młynarskiego, a także prowadzących LP3: Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona. Drzewko można było posadzić w przydomowym ogródku albo na miejskim skwerze.
Była też i druga część akcji „PioSęki, czyli drzewa przebojów”. Od połowy maja do początków czerwca w 30 miastach i miasteczkach w całej Polsce - na rynkach głównych, w parkach, na skwerach, przy muzeach i na bulwarach zostało posadzonych 30 drzew: buków, klonów i lip. Każde otrzymało szczególne imię - na cześć jednej z 30 wybranych piosenek, które w ciągu 30 lat pojawiły się na Liście Przebojów Programu 3. Najpierw dziennikarze posadzili - w Alei Radiowej Trójki w Warszawie - prawie 30-letni klon. Na nim pojawiła się okolicznościowa tabliczka opatrzona fragmentem „Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie” – singla Artura Andrusa nagranego z okazji 1500 wydania LP3, a będącego prezentem dla prowadzących. Potem przyszła kolej na Augustów – letnią stolicę Trójki. Klonowi nadano imię „Bossanowa z Augustowa” - na pamiątkę piosenki wykonywanej przez Barbarę Stępniak-Wilk; jej najbardziej znanym utworem jest „Bombonierka” wykonywana razem z Grzegorzem Turnauem. Z kolei buk „Cichosza”, czyli nazywający się tak samo, jak przebój Turnaua, posadzono w Białymstoku. Inny buk - o imieniu „Parada wspomnień”, na pamiątkę piosenki Kultu – pojawił się w Tczewie. Sopot zyskał buk o imieniu „Dotyk”; to przebój Edyty Górniak. Buki wkopano także w Katowicach i w Częstochowie. Ten pierwszy otrzymał imię na pamiątkę piosenki zespołu Raz Dwa Trzy - „Dalej niż sięga myśl”, drugi upamiętnia wielki hit zespołu T.Love - „Stokrotka”. Pułtusk posadził klon o imieniu „Jak skała” - z piosenki Kayah. Pelplin natomiast zażyczył sobie lipy, a dziennikarze Trójki nazwali ją na cześć kolejnej piosenki Grzegorza Turnaua - „Liryka, liryka”. Lipę wybrał także Radom. Bo my też chcieliśmy się znaleźć na tej wyjątkowej liście przebojów na mapie Polski.
- Wybraliśmy lipę za namową miejskiego specjalisty od zieleni. Lipy bowiem łatwo się przyjmują, rosną zdrowo i stosunkowo szybko, nie atakują ich szkodniki. Przede wszystkim jednak to piękne drzewo – mówiła 1 czerwca 2012 roku, kiedy roślinny, Trójkowy przebój był sadzony, Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia.
Miasto postanowiło przebojowe drzewko posadzić w parku im. Tadeusza Kościuszki, obok pomnika Jana Kochanowskiego, który właśnie lipy opiewał w swoich fraszkach. Radomskiej sadzonce Trójka nadała piękne imię – to „Wspomnienie” Czesława Niemena.
Do każdego z 30 drzewek dodawano tabliczkę z imieniem i tytułem przeboju oraz kilkoma słowami charakteryzującymi dany gatunek. Był także kod QR; po zeskanowaniu można było wysłuchać „Wspomnienia” w wykonaniu Czesława Niemena.
Lipa rzeczywiście rośnie zdrowo, ale po tabliczce, która przypominałaby imię drzewa i całą akcję, nie został nawet ślad. Wiosną 2021 roku na trawniku obok pomnika Kochanowskiego ma zostać posadzony „tulipanowy dywan”; to jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2020.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy tej okazji przypomnieć, iż w Radomiu rośnie Trójkowa lipa – mówi Monika Skopek z biura prasowego magistratu. - Nie będzie to replika oryginalnej tabliczki sprzed ośmiu lat, ale Zakład Usług Komunalnych postara się o podobną w stylistyce, z tymi samymi informacjami.
Lista Przebojów Programu Trzeciego po raz ostatni została wyemitowana 15 maja 2020 roku. Było to notowanie nr 1998, które wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Unieważnienie głosowania przez dyrekcję stacji doprowadziło do odejścia Marka Niedźwieckiego i wielu innych dziennikarzy Trójki.