- Wyróżnienia z wyrazami uznania i szacunku za niezłomność, bohaterstwo, poświęcenie i solidarność. Za wyznaczenie kierunku polskiej drogi do wolności, za wierność hasłom Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił prezes PGZ Arkadiusz Siwko. Otrzymali je Stanisław Kowalski, Kazimierz Staszewski, Krzysztof Wojewódka, Stanisław Górka, Marianna Madej, Stanisław Hernik, Ryszard Szałapski i Danuta Nowak.
Skromne symbole
- Są to skromne symbole, które nie naprawią tego co się wydarzyło. Problem polega na tym, że przez te wszystkie lata zapomniano podziękować, nie tylko słowem. Za polską pracę. Po to oni walczyli. Radom za to ciężko zapłacił, był miastem wyklętym i upokorzonym. Radom sam siebie miał potępić, ale tego nie zrobił. I za to wam dziękujemy - mówił Macierewicz.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia Czerwiec 76 dziękował tym, którzy w tamtych trudnych czasach pomagali robotnikom.
- Panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi, Piotrowi Naimskiemu, Zbyszkowi Romaszewskiemu i innym. Chcę podziękować, bo nie wiem jak nasze życie by się dalej potoczyło. To oni są dla nas bohaterami, bo narażali życie przyjeżdżając do Radomia, walcząc za nas, żeby nas powypuszczali z więzień. Serdeczny ukłon dla was - mówił Kowalski.
Nie o kiełbasę chodziło
Odpowiedział minister obrony. - To było prawdziwe powstanie. Często mówiono, że przecież wtedy im chodziło o kiełbasę. To bzdura, to kłamstwo! Mieliśmy wtedy absolutną pewność, że walka o poziom życia, walka o to, żeby ludzie mieli na chleb, to była walka o to, żeby nie pomiatano nimi, żeby traktowano ich jak ludzi i jak Polaków. Nie miałem wtedy wątpliwości, że nasze miejsce jest razem z wami, bo taki jest obowiązek solidarności narodowej. Ten czas, 40 lat temu, po długim, długim marszu przyniósł nam rzeczywistą możliwość odbudowy wolnej Polski - mówił Macierewicz.
Wsparcie dla bohaterów
Prezes PGZ, Arkadiusz Siwko w porozumieniu z ministrem obrony narodowej stworzył fundusz specjalny. - Wsparcie finansowe mają otrzymać wszyscy, którzy są w trudnej sytuacji - mówił Macierewicz.
W pierwszej kolejności pomoc otrzymają pracownicy Fabryki Broni i fabryk pokrewnych, dziś funkcjonujących w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. - Będzie to fundusz dedykowany - wyjaśnia prezes Siwko. - Ale w dalszej kolejności pomoc ma być skierowana dla innych osób. Będzie to miało charakter fundacji, która wesprze te historyczne, patriotyczne postawy ku polskości - mówił prezes i dodał, że fundacja będzie dysponowała kwotą ok. 200 tys. zł, która potem będzie sukcesywnie, co miesiąc zwiększana.
Pierwsze wypłaty mają być już za miesiąc. Kto dostanie pieniądze? - Kompletujemy w tej chwili listę osób - mówi prezes PGZ. Fundusze mają być rozdysponowywane też do rodzin poszkodowanych. - Rodzin, które ucierpiały i nigdy nie miały z tego tytułu żadnego zadośćuczynienia od wolnej Polski. Dzisiaj to zmienimy - deklaruje Siwko.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl
na Facebooku - TUTAJ.